Az HBO és a Sky 5 részes minisorozata az emberiség történetének legsúlyosabb, ember által előidézett katasztrófáját, illetve az orosz tudósok Európa megmentéséért folytatott drámai küzdelemét dolgozza fel. 1986. április 26-án hatalmas robbanás rázta meg a Szovjetunió tagállamában, Ukrajnában működő csernobili atomerőművet. A radioaktív felhő beterítette Kelet-és Közép Európát, Skandináviát és egyes nyugat-európai országokat.
Stáblista:
Szereplők
Ahol biztosan megtalálod a filmet:
Ha segítségre, vagy meghívóra van szükséged, keress minket, segítünk!
1. rész:
Évadnyitás! 1986. április 26-án robbanás rázza meg a Szovjetunió tagállamában, Ukrajnában működő csernobili atomerőművet. A 4-es blokkban történt nukleáris baleset következtében hatalmas radioaktív felhő képződik, és indul meg kelet és észak felé. A gyárvezetés kapkodva intézkedik, riasztják a munkásokat és a tűzoltókat, próbálják megérteni, mi történt. Valerij Legaszov atomfizikus már tudja, nagy a baj, de a pártfunkcionáriusok, a döntéshozók paranoiásan félnek, nehogy bármi is kiderüljön:
file törölve2. rész:
Az atomerőműben bekövetkezett katasztrófa beláthatatlan következményekkel fenyeget. Miközben a munkásokat, tűzoltókat és katonákat mindenféle védelem nélkül a biztos halálba küldik, a közeli Pripjatyból elkezdik a polgári lakosság kitelepítését. Ulana Komjuk kétségbeesetten próbálja elérni Valerij Legaszovot, hogy figyelmeztesse egy esetleges második robbanás bekövetkeztére. Miközben a szakemberek próbálnak kiutat találni, a pártfunkcionáriusok igyekeznek elszabotálni az intézkedéseket:
3. rész:
Miközben a búvárok megpróbálnak eljutni a szennyezett vízben a központi szelephez, a többiek feszülten várják a híreket. A csernobili sérültek egy részét egy moszkvai kórházban ápolják. Ludmilla – figyelmen kívül hagyva a sugárfertőzés jelentette veszélyt – a férjét keresi. Megkezdődik a károk felmérése, amihez helikoptereket is bevetnek. Valerij és Borisz a kitelepítési zóna határáról vitatkozik. A további katasztrófát is meg kell előzni. Valerij tervet készít Csernobil sugármentesítésére:
file törölve
4. rész:
A közvetlen veszély elmúlt, a következmények felszámolása azonban sokáig fog tartani. A szovjet vezetés a katasztrófa hatását elemzi. Borisz Scserbina szerint legalább három esztendő és 750 ezer ember kell a helyreállítási feladatok elvégzéséhez. Meghal Vaszilij, Ludmilla férje. Valerij Legaszov és Borisz Scserbina megpróbál megoldást találni a radioaktív törmelék elszállítására. Eközben az atomfizikus Ulana Komjuk azt igyekszik kideríteni, hogy mi válthatta ki a robbanást az atomerőműben:
file törölve
5. rész:
Az évad befejező epizódjában egy visszapillantás keretében láthatjuk azokat a végzetes eseményeket, amelyek a csernobili atomerőműben bekövetkezett katasztrófához vezettek. Valerij Legaszov, Borisz Scserbina és Ulana Komjuk a hírnevüket, sőt, az életüket kockáztatják annak érdekében, hogy feltárják az igazságot Csernobilról. A tárgyaláson kiderül, hogy milyen súlyos szakmai és emberi hibák vezettek a végzetes katasztrófához, ami valósággal sokkolta a világot:
file törölve
Frissítés
Egy kis érdekesség film margójára:
A sorozat annyira jól sikerült, hogy egyes influencerek még Csernobilba is ellátogattak, ugyanis valamiért menő lett ott készíteni Instagram tartalmakat. A filmsorozat a kritikusok körében is sikert aratott és bizonyos körökben nagy port kavart. A BuzzFeed-en arról is írtak, hogy megdöbbentő módon történelmileg pontosan írták meg a forgatókönyvet.
Most Thomas Flight egy olyan videót készített, melyből jól látható, hogy mennyire hasonlítanak a valóságban készült felvételek és a film jelenetei. Úgy tűnik tehát, hogy a történelmi hitelességen túl a dokumentumfilmek képeit is reprodukálták, ami óriási bravúr.
forrás: leet.hu
Még egy link azoknak, akik a fentieknél jobban bele szeretnék ásni magukat Csernobi titkaiba:
The documentary series
"Chernobyl. 1986.04.26 P.S."
"Chernobyl. 1986.04.26 P.S."
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.