Szieszta⚜️A Patrióta Magazin |SZIESZTA-NETWORK HUNGARY © |

2021. január 10. 23:58 - M0DERAT0R

Itt a globális összeomlás? Bejelzett a hírhedt Buffett indikátor

A befektetési guru által létrehozott indikátor új csúcsra emelkedett, 2007 októbere óta nem állt ilyen magasan a jelzés. A globális „Buffett indikátor” néven is emlegetett mérőszám a globális GDP-t hasonlítja össze a világ tőzsdéin kereskedett cégek összesített kapitalizációjával - egy egyszerű osztással a historikus adatok alapján elméletileg megállapítható, hogy a részvénypiacok alul- vagy felülértékeltek-e. Más kérdés persze, hogy a jelenlegi példa nélküli időkben mennyire lehet helytálló a hírhedt indikátor.
 
Kép
 

2007 óta nem volt erre példa

2007 októbere óta nem állt olyan magasan a hírhedt globális Buffett indikátor, mint most. A mérőszám a globális GDP-t hasonlítja össze a világ tőzsdéin kereskedett cégek összesített kapitalizációjával – a 100 százalék feletti érték azt sejteti, hogy

A GLOBÁLIS TŐKEPIACOK TÚLÁRAZOTTAK A GAZDASÁGI HELYZETHEZ VISZONYÍTVA.

Az indikátor a múlt héten elérte a 121 százalékos szintet a Bloomberg adatai szerint, ezzel megközelítve a 2007 októberi szintet. Többek között Holger Zschaepitz, a Welt piaci elemzője is felhívta a követői figyelmét a jelenségre egy tweetben - megjegyezve, hogy a 2008-as globális gazdasági világválság előtti szinten áll most a jelzés:

Warren Buffett 2001-ben a Fortune magazinnak adott interjújában így jellemezte az indikátort:

Valószínűleg a legjobb mérőszám a relatív értékeltség mérésére.

A dotcom lufinál valóban kiválóan lehetett volna alkalmazni a jelzést, illetve a 2008-as összeomlásnál is jól működött az indikátor, ahogy azt az ábra is mutatja. Más kérdés azonban, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben mennyire helytálló Buffett mutatója.

Vajon mennyire megbízható most a jelzés?

Nem megkérdőjelezhető, hogy a globális koronavírus-járvány miatt példátlan időket élünk jelenleg, a pandémia valósággal megbénította a gazdaságokat, világszerte emberek millióit kényszerítette otthonmaradásra, számos üzlet húzta le ideiglenesen vagy végleg a rolót. Ebben a kontextusban egyértelműen látszik, hogy nem csak a részvénypiacok felértékelődésének, de

AZ ÉV/ÉV ALAPÚ GLOBÁLIS GDP ZUHANÁSÁNAK IS UGYANÚGY KÖSZÖNHETŐ A GLOBÁLIS BUFFETT INDIKÁTOR JELENLEGI HAJMERESZTŐ ÉRTÉKE.

A helyzet javítása érdekében valósággal öntötték a jegybankok a pénzt a gazdaságokba világszerte, mennyiségi lazítások sorát és elképesztő mértékű stimulusokat láthattunk többek között az Egyesült Államokból, a héten például Joe Biden is be fog jelenteni egy 1000 milliárd dolláros méretű gazdaságélénkítő csomagot - mindezek tudatában finoman szólva is problémás lehet összehasonlítani a dotcom lufit a jelenlegi helyzettel, hiába működött volna akkor remekül Buffett jelzése.

Végül, de nem utolsó sorban 2001-ben a lufi kipukkanása előtt a kamatszint 6 százalék felett állt az Egyesült Államokban, majd ezt követően esett 2 százalék alá - a mostani, globálisan nulla közeli kamatkörnyezetben a pénz relatív és tényleges "olcsósága" miatt a két helyzet nem igazán összehasonlítható.

Mindenesetre egy dolog teljesen világos:

AZ INDIKÁTOR FIGYELMEZTET A TŐZSDE ÉS A REÁLGAZDASÁGI TELJESÍTMÉNY ÉLES ELVÁLÁSÁRA.

Miközben a Nasdaq vezetésével az összes fontosabb amerikai index újabb történelmi csúcsokat dönt,

nasdaq

a múlt héten egy újabb  kifejezetten gyenge munkaerőpiaci adat figyelmeztetett arra, milyen állapotban van a gazdaság: csak decemberben 140 ezer munkahely szűnt meg az USA-ban, a munkanélküliségi ráta pedig 6,7 százalékon áll.

usamunkanélk
Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://femamv.blog.hu/api/trackback/id/tr616393760

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Szieszta⚜️A Patrióta Magazin |SZIESZTA-NETWORK HUNGARY © |
süti beállítások módosítása