Ennek a cikknek az a célja, hogy bevezetőt adjon néhány olyan biológiai mechanizmusba, amelyeket a hang és a zene előnyösen aktivál, és amelyek együttesen a „vibrációs medicina” kategóriába sorolhatók. A kvantumfizika huszadik századi fejlődése óta az orvosi fizika felfedezései a testet a biomezők 1 összetett kölcsönhatásaként tárják fel, amelyben az energiainformáció áramlik a szervezetben.
A sejt szintjén a biokémiai jelek és a hangfrekvenciák mellett elektromágneses jelek is cserélik az információkat – elsősorban a távoli infravörös spektrumban. 2 Atomi szinten a biológiai komplexitások és az energia-információ áramlása a rezgés szempontjából szemlélhető. A Nobel-díjas Max Planck elmondta:
„Mint az ember, aki egész életét a legtisztább tudománynak, az anyagkutatásnak szentelte, az atomokkal kapcsolatos kutatásaim eredményeként annyit mondhatok: nincs anyag, mint olyan. Minden anyag csak egy olyan erő hatására keletkezik, amely rezgésbe hozza az atom részecskéjét, és összetartja az atomnak ezt a parányi naprendszerét." 3
Ebben az összefüggésben gyökerezik a vibrációs medicina: figyelembe véve az elme-test rendszer energetikai (vibrációs) összekapcsolódását. A holisztikus vagy funkcionális orvoslás gyakorlói 4 gyakorlói , ahogyan gyakran hivatkoznak rá, áttekintik a páciens minden aspektusát, beleértve érzelmeit is. Ebben a kiterjesztett orvosi modellben, mivel a test vibrációs energiából áll, vibrációs és energetikai módozatok széles skálája áll rendelkezésre a páciens fiziológiájának támogatására, beleértve a hangot és a zenét.
A hangterápia és a zenegyógyászat által beindított fiziológiai mechanizmusok egy része úgy valósul meg, hogy teljes testet merítünk meghatározott hangfrekvenciákba, vagy zenébe, akár rögzített, akár élőben. Más, neurológiailag beindított mechanizmusok érhetők el, ha speciális hangokat vagy zenét hallgatunk fejhallgatóval.
A fizika egyik fontos, de keveset tárgyalt aspektusa, amely jelentős hatással van az orvostudományra, hogy minden hang, legyen szó akár egyetlen frekvenciáról, akár zenei frekvenciák összetett tömbjéről, távoli infravörös fényt (FIR) hoz létre a rugalmatlan hangütközések atomfizikájának köszönhetően. A hang és a zene által keltett infravörös fény miatt a hangintenzitást watt per négyzetméterben mérik 5 és az ilyen fény amplitúdóját a hang modulálja , így a hangenergia-információ FIR komponensét közel 4 cm-re viszi a test szöveteibe. 6 Mivel a sejtek közötti kommunikáció főként a távoli infravörös spektrumban történik, a hang-fény kölcsönhatások fizikája arra enged következtetni, hogy a hangmodulált fény a saját „nyelvük” közegében jut el a sejtekhez.2
A hangterápia és a zenegyógyászat alapjául szolgáló biológiai mechanizmusok feltárása előtt hasznos lesz ezeknek a módozatoknak és a zeneterápia kapcsolódó területének egyértelmű meghatározása.
A zeneterápia, a zenegyógyászat és a hangterápia meghatározásai
A zeneterápia a kiegészítő terápia elfogadott formája számos kórházban és klinikán, és a következőképpen határozható meg:
„A zenei beavatkozások klinikai és bizonyítékokon alapuló alkalmazása terápiás kapcsolaton belül egyénre szabott célok elérésére egy hitelesített szakember által, aki jóváhagyott zeneterápiás programot végzett”. 7
A zeneterápia bevált módszer, de korlátozó abban az értelemben, hogy minden páciensnek szüksége van egy zeneterapeutára, akivel együtt dolgozhat. Rengeteg könyv és tudományos cikk érhető el a zeneterápia témájában, ezért ez a cikk nem áll a középpontjában.
A zenegyógyászat a következőképpen határozható meg:
„ Zenehallgatás [gyógyítás céljából] terapeuta jelenléte nélkül .” 8
A zenei medicina egy viszonylag új klinikai módszer, amely a zene terápiás hasznosítására vonatkozik, amelyet a páciens választ ki klinikai környezetben, terapeuta beavatkozása nélkül. Ahogy a címe is sugallja, a zenegyógyászat a zene kimutatható előnyeire összpontosít, mint speciális egészségügyi kihívások kezelésére. Azok a mechanizmusok, amelyek révén a zene befolyásolja a test rendszereit, összetettek, és ez a cikk rövid bevezetőt ad ebbe a témába.
A hangterápiát a Nemzetközi Hangterápiás Szövetség a következőképpen határozza meg:
„Hallható hang alkalmazása a teljes testre vagy a test egy meghatározott részére, elektronikusan generált hangforrásokból vagy zenei forrásokból, terápiás támogatásként, képesített hangterápiás szakember által.” 9
Ez a meghatározás tisztázza, hogy a terápiás hallható hang előállítható elektronikus úton vagy zenei forrásból. Az ilyen hangtámogatás által kiváltott biológiai mechanizmusokat a cikk későbbi részében tárgyaljuk.
Az olaszországi anconai Riuniti kórházban Dr. Roberto Trignani idegsebész műtétet végzett egy tízéves kisfiú gerincvelőjének kettős daganatának eltávolítására, míg Emiliano Toso molekuláris biológus és zongoraművész a műtét során zongorán játszott. színház.
A fiú agytevékenységének encefalogramon keresztüli megfigyelése arra utalt, hogy a fiú észlelte a zenét. Dr. Toso azt mondta: „Megpróbáltuk leállítani, majd újraindítani a zenét, és észrevettük a páciens reakcióját. Annak ellenére, hogy a fiú teljes érzéstelenítésben volt, úgy tűnt, az agya érzékeli a zenét, és ez nagyon izgalmas volt." Dr. Trignani, a Riuniti Kórház idegsebészeti osztályának vezetője így nyilatkozott: „Minden rendben ment, nem volt komplikáció, és a műtőben a teljes harmónia varázslatos légköre uralkodott”. 10
Bámulatra méltó és nemes, hogy a zenészek idejükkel és tehetségükkel hozzájárulnak a kórházi játékhoz. A hárfát különösen régóta használják klinikai környezetben és idősotthonokban, és valószínűleg mindig is fontos eleme lesz a betegellátásnak. Számos kereskedelmi gyártó azonban kifejlesztett hangalapú terápiákat, amelyek elősegíthetik a betegek betegségből való felépülését, és amelyek nagyobb rugalmasságot és kényelmet kínálnak klinikai körülmények között, mint az élőzene.
Néhány olyan biológiai mechanizmus rövid áttekintése, amelyeket a teljes testtel a zenében vagy bizonyos hangfrekvenciákban való elmerülés aktivál
(A részletes magyarázatot a cikk későbbi részében közöljük).
A teljes test elmerülése a zenében vagy bizonyos hangfrekvenciákban (a fejhallgatóval való hallástól eltérően) számos előnyös biológiai mechanizmust aktivál, amelyek közül négyet röviden a következőképpen foglaljuk össze:
- Fokozza a nitrogén-monoxid (NO) termelését azáltal, hogy aktív és passzív akusztikus stimulációt végez a sinus üregekben és a tüdőben meghatározott hangfrekvenciákkal és zenével, ami az egészségügyi előnyök széles skáláját eredményezi.
- Elősegíti a fájdalom közvetítését azáltal, hogy stimulálja a test nagy A-béta rostjait vagy A-alfa rostjait a fájdalmas területen, így a fájdalom „kapuját” bezárja.
- Alacsony frekvenciájú hangnyomással növeli a hemoglobinmolekulákhoz kötődő oxigén elérhetőségét, ezáltal megszakítja a fájdalom-görcs-fájdalom ciklust vagy a „hasadási ciklust”, növelve az oxigén hozzáférhetőségét az érintett szövetekben.
- Aktiválja a meridiánrendszert a „szonopunkció” révén, számos egészségügyi előnnyel, beleértve a fájdalom- és szorongás-közvetítést.
A fejhallgatós zenehallgatás vagy meghatározott hangfrekvenciák hallgatása számos biológiai mechanizmust aktivál, amelyek közül négyet röviden a következőkben foglalunk össze:
(A részletes magyarázatot a cikk későbbi részében közöljük).
- Fájdalmat közvetít a „Fájdalom csökkenő gátlása” rendszer által, amelyet a fájdalom „felülről lefelé” történő modulációjának is neveznek. Az ilyen hatásokat a zene (vagy fehér zaj) indíthatja el, az endogén opioidok aktiválásának eredményeként.
- Elősegíti a stressz csökkentését, aminek következtében csökken a vérnyomás és a kortizolszint, és örömállapotot idéz elő, ennek következtében emelkedik a dopamin szint, ami a leukociták szaporodásához vezet, ezáltal fokozza az immunrendszer hatékonyságát.
- Binaurálisan – binaurális ütemekkel – stimulálja az agyat, hogy az agy állapotában változásokat idézzen elő, fiziológiai előnyökkel.
- A vagus ideg stimulálva van, így szabályozza a belső szervek működését, beleértve az emésztést, a pulzusszámot és a légzésszámot, valamint elősegíti a vazomotoros aktivitást és a gyulladáscsökkentő hatást. Különleges nagyon alacsony (hang alatti) frekvenciák is alkalmazhatók teljes füles fejhallgatóval, zenével kombinálva.
Ezeket a biológiai mechanizmusokat külön-külön tárgyaljuk.
A szinuszüregek és a tüdő aktív és passzív hangingerlése
Mielőtt a sinusüregek és a tüdő hangos stimulációjának módszeréről beszélnénk, fontos felvázolni a nitrogén-monoxid (NO) néhány természetes egészségügyi előnyeit, amely a test számos területén természetesen termelődik, beleértve a sinus üregeiben lévő csillókat és az alveolusok a tüdőben. A NO csökkenti a vérnyomást értágítással 11 és számos egyéb egészségügyi előny származik ebből a fontos molekulából, például: elősegíti a sebgyógyulást a sejtburjánzás és az angiogenezis révén, 12 közvetíti a bőrödémát és gyulladást, citotoxikus hatást fejt ki a kórokozókkal szemben, 13 fokozza az agyi véráramlást . és az agy oxigénellátása, 14 gátolja a vérlemezkék aggregációját az erekben, így segít megelőzni a trombózisos eseményeket,15 támogatja a pulmonalis hipertónia és a krónikus obstruktív légúti betegségek csökkentését. 16
A szervezetben a zöld leveles zöldségekben és gyümölcsökben található szervetlen nitrátokból nitrogén-monoxid képződhet, különösen a szájüregi mikrobiom 17 révén, valamint a testmozgás is serkenti, 18 amely egy rehabilitációs program részét képezheti, de ebben a részben a kezdeti fókusz az NINCS termelés a sinus üregeiben, amelyet mind az aktív, mind a passzív hangingerlés okoz. Az „aktív” stimuláció a vokális zümmögés gyakorlatára utal, amelyről kimutatták, hogy nagymértékben növeli a NO-termelést. 19,20 A levegő mozgása a sinus csillókon keresztül NO-t termel, amiből számos egészségügyi előny származik, bár a csillók NO-termelésének pontos mechanizmusai nem teljesen ismertek. 21
Az orrlégzés gyakorlata jól ismert a pránájáma jógikus gyakorlatában, ami szanszkritul „légzésszabályozást” jelent. Ezt a gyakorlatot a Bhagavad Gita is említi, amelyet ie 400 és ie 200 között írt. 22
Az Assessment of nasalis and sinus nitrogén-monoxid-kibocsátásának értékelése egyszeri lélegzetvételű zümmögéssel 23 című tanulmányukban a szerzők kimutatták, hogy a grafikonon látható módon a NO-szintet szignifikánsan megnöveli a dúdolás közbeni egyszeri kilégzés.
A tanulmány szerzői kísérleteket is végeztek az optimális zümmögési frekvenciák meghatározására, és arra a következtetésre jutottak, hogy a mért 130 Hz-es frekvencia hozta létre a legmagasabb NO-kibocsátást a sinusüregben emberi alanyban. A tanulmány nem határozza meg, hogy az emberi alany férfi vagy nő volt, de az eredmény mindkét esetben meglepő, ha emlékezünk arra, hogy az orrmelléküregek viszonylag kis üregekből állnak, amelyek Helmholtz-rezonancia-frekvenciái 1 kHz és 2 kHz tartományban vannak, 24 nemtől és érettségtől függően.
A rezonanciafrekvencia e tartományával kapcsolatos érdekesség a szerző Sound Therapy 101 című cikkében említett sistra hangszer, a fémkorongokkal ellátott csörgő ókori egyiptomi használatára vonatkozik. Az Opet Fesztiválon a szisztrát használták az orrlyukak stimulálására: „Fogadd az orrlyukba bemutatott szisztrát, hogy fiatalító lélegzetet adhasson…” 25 egy kijelentés, amely arra utal, hogy az ókori egyiptomiak tisztában voltak azzal, hogy a sistra sajátos hangminőséget ad ki, fiatalító hatása az arcüreg üregeire.
A felnőtt nők koponyái és arcüregei jellemzően kisebbek, mint a felnőtt férfiaké; a kisebb szinuszüregek támogatják a magasabb rezonanciafrekvenciákat. Emlékeztetni kell arra is, hogy a zümmögés nem generál egyetlen frekvenciát, hanem felharmonikusok tömbjét hoz létre, és hogy a szinuszüregek elsődleges rezonanciamódja automatikusan „kiválasztásra kerül” a vokális zümmögés során, mint a Helmholtz-rezonancia (a rezonancia tulajdonság) természetes aspektusa. gázzal töltött üregből). Ezért, bár a maximális gerjesztés alapvető zümmögési frekvenciáját 130 Hz-nek találták, (az orr és sinus nitrogén-monoxid-kibocsátásának értékelése egyszeri lélegzetvételű zümmögéssel című tanulmányban ) a szinuszüregeket szinte bizonyosan gerjesztette volna ennek a frekvenciának egy specifikus harmonikusa. .
A nitrogén-oxidot a tüdő alveolusai is termelik 26 , és aktív és passzív hangingerléssel egyaránt stimulálható; aktívan dúdolva vagy énekelve, passzívan pedig külsőleg alkalmazott hangfrekvenciákkal vagy zenével. A passzív stimuláció optimális frekvenciájára vonatkozó mutatók olyan vizsgálatokból nyerhetők, amelyekben a légzőrendszert rezonáns hangjellemzői alapján modellezték. 27,28 Az Illinoisi Egyetem tanulmányában 27 egy egészséges önkéntes Helmholtz-rezonanciafrekvenciája 100 Hz-es nagyságrendű, ami körülbelül 250 Hz-re emelkedik egy tüdőfibrózisban szenvedő személy esetében.. Ezek a gyakoriságok egyénenként változnak a nemtől és a tüdőkapacitástól függően, a páciens genetikai felépítésének függvényében. Hasonlóképpen, a sinusüregek Helmholtz-rezonancia-frekvenciája egyénenként változik.
A beteg tüdeje vagy sinusüregeinek pontos rezonanciafrekvenciájának azonosítása nem szükséges a terápiás beavatkozáshoz, ha a kezelő élő vagy rögzített zenét játszik le a betegnek közepestől magas hangszinten, 70-85 dBA között (meg kell jegyezni, hogy élőzene sokkal több magas frekvenciájú harmonikust tartalmaz, amelyek hatásos a sinus stimulációra.) A páciens sinus üregei vagy tüdeje automatikusan kiválasztja azt a frekvenciát, amelyen az üreg természetes rezonanciát okoz, és ez vonatkozik például az in situ hangszerekre, mint pl. zongorák, hárfák, gongok, tibeti tálak, kristálytálak és minden felvett zene nagy hűségű hangberendezésen keresztül.
A nitrogén-monoxid-termelés serkentése mellett az orrmelléküregek és a tüdő akusztikus stimulálása is segíthet a nyálka eltávolításában, és javítja a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) és a krónikus hörghurut tüneteit. 29
Krónikus fájdalom mediációja a nociceptorok hangos ingerlésével
A fájdalom a szervezet létfontosságú funkciója, amely korai figyelmeztetést ad a károsodásról vagy a lehetséges károsodásról. Egyszerre érzékszervi és érzelmi élmény, amelyet olyan pszichológiai tényezők befolyásolnak, mint a múltbeli tapasztalatok, a fájdalomról, félelemről vagy szorongásról alkotott hiedelmek. 30 A szövetsérülés például különféle gyulladásos mediátorok, köztük prosztaglandinok, citokinek és kemokinek felszabadulását indítja el. A leukociták vándorlása a sérült területre, amely a gyulladásos válasz jellemzője, fájdalommal és érzékenységgel jár, és részt vesz a sebgyógyulásban. 31 Az akut fájdalom jól ismert, és fájdalomcsillapító gyógyszerekkel sikeresen közvetíthető; nem tartozik e cikk hatálya alá.
A krónikus fájdalom gyakori, összetett és nyomasztó probléma, amely jelentős hatással van az egyénekre és a társadalomra. 32 A krónikus fájdalom, mint a legtöbb betegség, gyakran több esemény sorozatából vagy kombinációjából ered. 32 A krónikus fájdalomállapothoz vezető biológiai folyamatok tovább növelik a fájdalmas ingerekre való érzékenységet és az észlelt stressz mértékét, ami tovább módosítja a fájdalommal kapcsolatos génexpressziót, kóros fájdalomciklust hozva létre. 33 Még akkor is, ha a krónikus fájdalom genezisében egy magányos kiváltó esemény (pl. sérülés) van, egy sor olyan tényező marad, amelyek befolyásolják a krónikus fájdalom időtartamát, intenzitását és hatásait (fizikai, pszichológiai, szociális és érzelmi). 32
Az International Association for the Study of Pain meghatározása szerint a fájdalom „kellemetlen szenzoros és érzelmi élmény, amely tényleges vagy potenciális károsodáshoz kapcsolódik, vagy ahhoz hasonlít” 34 , a krónikus fájdalom pedig „olyan fájdalom, amely a normál szöveti gyógyulási időn túl is fennáll”. 35 A fájdalom akkor tekinthető krónikusnak, ha három-hat hónapnál tovább tart. 36
Tekintettel arra, hogy a fájdalom univerzális élmény, nem érthető, hogy miért csak az emberek viszonylag kis hányadánál alakul ki krónikus fájdalom szindróma. 37 A fájdalomcsillapítók, például a krónikus opioid terápia hosszan tartó alkalmazása székrekedéssel, alvászavarral, légzési zavarokkal, hipotalamusz-hipofízis-mellékvese szabályozási zavarokkal, törésekkel (oszteoporózis következtében), valamint az egészséggel összefüggő életminőség jelentős romlásával és az egészségi állapot javulásával jár. ápolási költségek. 38 Ezért előnyös lenne a krónikus fájdalmat enyhíteni a fájdalomcsillapítók hosszú távú alkalmazása nélkül.
Ebben a részben a test nociceptorainak hallható hangos stimulációját tárgyaljuk, mint alternatív terápiás módot a krónikus fájdalom kezelésében. A fájdalomcsillapítók hosszan tartó használatától eltérően a hallható hangos beavatkozásoknak nincs ismert káros mellékhatása.
Az idegi jelek vezetése hang által
A hang általi fájdalomközvetítés alapelveinek megvitatásához fontos megemlíteni a hang általi idegi jelátvitellel kapcsolatos felfedezéseket.
1952-ben Alan Hodgkin és Andrew Huxley, akik egy tintahal óriási axonjaival dolgoztak, leírták, hogyan indulnak el és terjednek az akciós potenciálok (vagy idegimpulzusok) az idegsejtekben, amelyet ma Hodgkin-Huxley modellként ismernek. 39 A huszadik századi biofizika egyik legnagyobb vívmányaként tartják számon, amiért 1963-ban orvosi Nobel-díjat kaptak. Elméletük, amely az elektromos áramok idegekben való áramlását foglalja magában, az orvosi és biológia tankönyvek standard tanítási modelljévé vált. Azonban az egyik szempont, amely megzavarta a kutatókat, az idegek viszonylag lassú vezetési sebessége volt, összehasonlítva a vezetőkben lévő elektromos áramok vezetési sebességével. A fény sebessége vákuumban 2,998 × 10 8 méter/másodperc, ami megközelítőleg 30 cm/nano másodperc távolságnak felel meg. Egy koaxiális kábelben az elektromos jel sebessége ennek körülbelül a 2/3-a, vagyis 20 cm/nano másodperc, ezért egy másodperc alatt a jel egy koaxiális vezetőben körülbelül 200 000 000 métert tesz meg, ami a távolság valamivel több mint felének felel meg. a föld és a hold között.
Összehasonlításképpen az idegrostok több nagyságrenddel lassabban vezetik a jeleket, mint a koaxiális kábelek. Az idegrostok legnagyobb vezetési sebessége az izom axonoké, amelyek másodpercenként 100 méter feletti sebességet tudnak elérni.
2005-ben azonban egy új idegvezetési modellt javasoltak a Koppenhágai Egyetem Niels Bohr Intézetének kutatói, akiknek kísérletei kimutatták, hogy az idegek vezetik a hangot (szoliton impulzusokat), amelyek a piezoelektromos hatás miatt elektromos impulzusokat generálnak. . 40 Írásukban megjegyzik, hogy „…a mért terjedési sebességek, amelyek a myelinizált idegekben ~100 m/s, kielégítő magyarázatot találnak”. Másképpen fogalmazva, az idegimpulzusok hang általi terjedése magyarázza a lassú vezetési sebességet, míg az ilyen hangimpulzusok elektromos impulzusokat keltenek, amelyek az agyba jutnak értelmezés céljából. Ez a felfedezés jelentős hatással van a hangterápiára és a zenegyógyászatra, különösen a zenében és bizonyos hangfrekvenciákban való teljes testtel való elmerülésre.
A hang általi fájdalomközvetítés elvei
A nociceptorok olyan speciális szenzoros receptorok, amelyek felelősek a káros (kellemetlen) ingerek észleléséért, az ingereket elektromos jelekké alakítva, amelyeket aztán a központi idegrendszerbe vezetnek. 30 Ezek az elsődleges afferens rostok szabad idegvégződései, és eloszlanak a test szöveteiben, beleértve a bőrt, a zsigereket, az izmokat, az ízületeket és az agy agyhártyáját (bár nem az agy szürkeállományában).
Az afferens rostok négy fő osztályozása speciális szerepet tölt be, például válasz a könnyű érintésre vagy az akut eseményekre, vagy a kémiai vagy termikus ingerekre adott válasz, de alapvetően az afferens idegrostok minden típusa reagál a mechanikai nyomásra. És mivel a hang a következőképpen definiálható:
„Mechanikai sugárzó energia, amelyet hosszanti nyomáshullámok közvetítenek egy anyagban…” 41 világossá válik, hogy minden típusú afferens szál reagál a hangra. Ezt a tényt megerősíti a Niels Bohr Intézet felfedezése, miszerint az idegek szoliton impulzusokként vezetik a hangot. A nociceptorok stimulálásakor az idegimpulzusok három gerincvelőbe kerülnek
rendszerek: a substantia gelatinosa sejtjei a hátszarvban; az agy felé kinyúló háti-oszlop rostok; és az első központi transzmissziós (T) sejtek a háti szarvban. 77
Az elmélet, amely szerint a hangfrekvenciák képesek közvetíteni a fájdalmat, a „Fájdalom kapuvezérlési elméletén” alapul, amelyet először Ronald Melzack és Patrick Wall javasoltak 1965-ben. 42 Az elméletet kezdetben szkepticizmus fogadta, de annak ellenére, hogy számos módosításon kellett átesni, alapkoncepciója változatlan maradt. Elméletük fiziológiai-neurális magyarázatot ad a fájdalomérzékelésre, és végső soron forradalmasította a fájdalomkutatást. A Gate Control Theory azt javasolja, hogy az afferens idegek és az agy között a gerincoszlopban található kapuk legyenek, amelyek szabályozzák a fájdalomüzenetek áramlását a perifériás idegrendszerből a központi idegrendszerbe.
Például a fájdalomjelek szabadon vezetnek a kis A-delta afferens rostok mentén (amelyek éles fájdalmat érzékelnek) és a kis C típusú afferens rostok (amelyek tompa fájdalmat érzékelnek) kinyitják a kaput, ami a fájdalom érzékelését eredményezi az agyban. A nagy A-béta rostok vagy A-alfa rostok stimulálása a fájdalmas területen reakciót vált ki a közeli gátló neuronokban. Amint aktiválódnak, a gátló neuronok, amelyek ugyanazon az úton haladnak, mint a projekciós neuronok, a kapu bezárul, így elnémítja a fájdalomjeleket, mielőtt azok elérnék az agyat. Az A-béta vagy A-alfa szálak stimulálása meghatározott hangfrekvenciákkal érhető el, amint azt alább említettük.
Az optimális frekvenciák közül néhányat, amelyek jótékony hatásúnak bizonyultak a fájdalom közvetítésében a nociceptor stimuláción keresztül, Petri Lehikoinen klinikai pszichológus fedezte fel Finnországban a 27 Hz és 113 Hz közötti tartományban. Lehikoinen kifejlesztett egy terápiás rendszert: a Physio Acoustic Sound (PAS) terápiát, amelyet az Egyesült Államokban a Szövetségi Gyógyszerügyi Hatóság (FDA), az Egyesült Királyságban pedig a British Standards Institute (BSI) hagyott jóvá három állításra: csökkent fájdalom, fokozott vérszint és nyirokkeringést és fokozott izomlazulást és mobilitást. 43 Norvégiában Olav Skille különös hangsúlyt fektetett a 40 Hz, 52 Hz, 68 Hz és 86 Hz-es terápiás frekvenciákra. 43
Neurogén fájdalom
Olyan fájdalom is tapasztalható, amely nem a nocicepció következménye, „neurogén” fájdalomként kategorizálva, ami idegrendszeri ritmuszavarból vagy kapcsolatkimaradásból ered. A neurogén fájdalmat azonban a kortikális dinamika eredményeként vibrációs fájdalomcsillapítás közvetíti. 44 Például egy fibromyalgiás betegekkel végzett vizsgálat során pozitív hatásokat értek el az oszcillációs koherencia, a test 40 Hz-es vibro-tapintási stimulációja miatt. 45
A fájdalom csökkenő gátlása zene és fehér zaj által
A fájdalom közvetítésének egy második mechanizmusa, amelyet néha a fájdalom „felülről lefelé” történő modulációjaként 46 , de pontosabban „Leszálló gátló rendszerként” 47 vagy „Leszálló fájdalomcsillapító rendszerként” 48 emlegetnek, az érzelmeket felemelő zene aktiválhatja. Az ilyen zene által előidézett érzelmek „izgalmaknak” nevezhetők. 49 A zene számos előnyt kínál negatív mellékhatások nélkül, ezért kedvező választás azok számára, akik alternatív fájdalomcsillapító terápiákat keresnek. 47
Ennek a második fájdalomközvetítő mechanizmusnak az eredete Dr. Henry K. Beecher korai tanulmányából származik, melynek címe: Fájdalom a csatában megsebesült férfiakban , amelyben megjegyzi: „A súlyosan megsebesült férfiak háromnegyede, bár nem kaptak morfiumot egy ideig. órákon belül annyira csekély a fájdalom, hogy nem akarnak fájdalomcsillapítót... Az erős érzelmek blokkolhatják a fájdalmat.” 50
A leszálló gátlás az agytörzsből származó pályákra vonatkozik, amelyek a gerincvelőben végződnek, hogy elnyomják az érzékszervi átvitelt, és ennek következtében fájdalomcsillapítást okoznak. 47 A zene által kiváltott fájdalomcsillapítás a feltételezések szerint a zenehallgatás során felszabaduló opioidok eredményeként alakul ki, 48,49 ezáltal bekapcsolja a leszálló fájdalomcsillapító rendszert, amely antinociceptív válaszokat hoz létre a gerincvelőben. A csökkenő gátló utak endogén opioidokat, hidroxi-triptamin (5-HT) és noradrenalint használnak, és hatásukat supraspinalis, középagy-spinalis és agytörzsi-spinalis körök közvetítik. 51 Az agytörzsi struktúrák nagy része elnyomja a fájdalmat a gerinc hátsó szarvához tartó leszálló projekciókon keresztül, és a legtöbb esetben csökkenő fájdalomcsillapító hatásuk a periaqueductalis szürkeállományon (PAG) és a rostral ventromedialis medullán (RVM) keresztül jut el. 47 Az agytörzsben lévő RVM különösen fontos közvetítőhely a leszálló hatások gerincvelőbe történő integrálásához. 47
A „fájdalom-görcs-fájdalom” ciklus megszakítása gerincsérülésnél, hanggal
A fájdalom-görcs-fájdalom ciklus első javaslata általában Janet Travell nevéhez fűződik, aki 1942-ben ezt írta: „Ha az izomgörcs fájdalmat okoz, és a fájdalom reflexszerűen izomgörcsöt okoz , létrejöhet egy önfenntartó ciklus…” 52 Köztudott, hogy a gerincsérülések jellemzően izomgörcsöt okoznak, hogy a sérülés helyét „hasítsák”, védelmet nyújtva a gyógyulási folyamat során.
A Pain Medicine folyóiratban megjelent négy orvos közötti kerekasztal-beszélgetésen Dr. McCarberg kijelenti, hogy a Paraspinosus Muscle Spasmus okozta deréktáji fájdalom diagnosztizálása és kezelése: A Physician Roundtable címe:
„A kezdeti sérüléstől kezdve a beteg fájdalmat érez. A motoros neuronok reflexként aktiválódnak, hogy felhasítsák azt a területet, ami izomgörcsöt okoz. Az izomgörcs egyértelműen fájdalmat okoz, de a fájdalom pontos oka nem ismert. Ettől függetlenül ez a fájdalom több izomgörcsöt fog okozni… Remélhetőleg, ha ez a ciklus megszakad, nem lesz krónikus probléma.” 53 A gerincsérülés vagy más sérülés okozta trauma fájdalmat okoz, ami izomfeszüléshez vezet. Ezután a hatások sorozata következik, amelyben az izomfeszültség csökkenti a vérkeringést, ami (hipotetikusan) hipoxiát és további fájdalmat okoz az érintett izmokban. A görcs ezután felerősödik, ami a hipoxia és a fájdalom fokozódását okozza, így sokkal nagyobb fájdalmat okoz, mint a sérülés.
A vérkeringés csökkenése a feltételezések szerint az intramuszkuláris erek összenyomódásának közvetlen következménye, amit az a tény is alátámaszt, hogy ismert, hogy az izom vérellátása csökken az akaratlagos összehúzódás során, és hogy az izommozgást követő fájdalom nagyon erős. hasonló az izom vérellátásának kísérleti csökkenése által kiváltott fájdalomhoz. 54
Fájdalomcsillapítás és szorongáscsillapítás akupresszúrával és szonopunktúrával
Az akupresszúra egy alternatív gyógyászat módszertana, amely az ókori Kínából származik; kezelési hatások megtestesítése az akupunktúrás pontok akut nyomással történő stimulálásával. 55 Az Egészségügyi Világhatóság 1991-es nemzetközi akupunktúrás nómenklatúra jelentésében 14 fő meridiánt és 361 klasszikus akupunktúrás pontot sorol fel, 8 extra meridiánon és 48 extra ponton kívül. 56 Ugyanezek a klasszikus akupunktúrás pontok, amelyek akut helyi nyomással aktiválhatók, hanggal is aktiválhatók, mivel a hang (ahogyan korábban említettük) a következőképpen definiálható: „Mechanikai sugárzó energia, amelyet hosszanti nyomáshullámok továbbítanak egy anyagban… ” 41 Ez az alapja a „sonopuncture”-nak, egy terápiás módnak, amely az akupresszúra egyik fajtája.
Egy tizenöt akupresszúrás vizsgálat átfogó áttekintése arra a következtetésre jutott, hogy az akupresszúra kimutathatóan csökkenti a dysmenorrhoeás fájdalmat, a szülési fájdalmat, a derékfájást, a krónikus fejfájást és más traumás fájdalmakat. A klinikai vizsgálatok kimutatták, hogy az akupresszúrát az egészségügyi szakemberek hatékonyan végezhetik a fájdalomcsillapítás adjuváns terápiájaként. 57 A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy szisztematikus áttekintő dokumentumuk hiteles bizonyítékalapot hoz létre az akupresszúra fájdalomcsillapításban történő alkalmazására vonatkozóan, és hogy a klinikusok számára kulcsfontosságú a megbízható és érvényes értékelés bizonyítékalapja. Ami az ápolói oktatásra, gyakorlatra és kutatásra gyakorolt hatást illeti, az áttekintés fontos bizonyítékot szolgáltat arra vonatkozóan, hogy az akupresszúra nem invazív, időszerű és hatékony módszert használ a különféle fájdalmak csillapításában nyújtott hatékonyságának támogatására. 57
D. Carey, egy engedéllyel rendelkező akupunktúrás terápiás módszert dolgozott ki meghatározott frekvenciájú hangvillákkal az akupunktúrás pontok aktiválására, miközben 1995-ben a Northwest Institute of Acupuncture and Oriental Medicine klinikai dékánja volt. A szándék az volt, hogy non-invazív terápiát keressenek. amelyeket meg lehetne tanítani a diákoknak, és olyan klinikákon lehetne használni, ahol olyan betegek populációja van, akik kritikus állapotban voltak, beleértve a HIV/AIDS-ben szenvedőket, krónikus fájdalomtól és traumától szenvedőket. 58 Napjainkban ez a szonopunkciós képzési módszer tanúsított tanfolyamon érhető el, amely olyan integratív orvosi modellt biztosít, amely számos klinikai specialitáshoz illeszkedik, és támogatást nyújthat a hagyományos nyugati orvoslás terápiáit folytató betegek számára. 59
Engedélyezett akupunktúrás, ME Wakefield, L.Ac., akit 2005-ben az Amerikai Keleti Orvostudományi Szövetség „Az év oktatója” díjjal tüntetett ki, társszerzője a V ibrational Acupuncture: Integrating Tuning Forks with Needles című könyvnek, 60 éves MichelAngelóval, MFA, vibrációs orvosi tanácsadó. Könyvük egyedülállóan feltárja a hangvilla és az akupunktúra szinergiáját. A szonopunktúrán keresztüli fájdalom közvetítésére a szerzők 136,1 Hz-es hangvilla alkalmazását javasolják bizonyos akupunktúrás pontokon. Bár a hangosan aktiváló akupresszúrás pontok általában több, egymással összefüggő testi rendszert támogatnak, a következő példák elsősorban a fájdalom közvetítésére összpontosítanak:
A Lu-7 Lieque , a „Broken Sequence” enyhíti a fejfájást, a torokfájást, a migrént, a fogfájást és a csukló fájdalmát.
Az SI-3 Houxi , a „Back Stream” enyhíti a nyaki fájdalmat, az akut ágyéki ficamot, valamint a váll- és könyökfájást.
Az UB-62 Shenmai „Extending Vessel” enyhíti a fejfájást, a hátfájást, a lábfájást és az álmatlanságot.
A TH-5 Waiguan , az „Outer Pass” enyhíti a fejfájást, az arcfájást, az ujjfájdalmat és a kézremegést.
A Bl-58 Feiyang „Taking Flight” közvetíti az ülői fájdalmat, csillapítja a fej- és hátfájást.
A hangvillák másik fontos terápiás alkalmazását fedezte fel ED McKusick, MA, a Tuning the Human Biofield című könyv szerzője . 61 Az energiainformáció folyamatosan sugárzik a testből biomezők formájában, amint azt jelen cikk első részében említettük. A biomezők közé tartozik a biofotonikus energia, például a modulált infravörös elektromágnesesség, amely a sejtanyagcsere folyamatok természetes következménye, a szív, agy és más szervek által kibocsátott elektromágneses mezők modulációja mellett. A komplementer és alternatív orvoslást gyakorló Dr. Karl H. Maret a könyv előszavából idézve: „amikor egy holografikus hangtér, például egy hangvilla által keltett hangtér, amely tiszta frekvenciák összetett adatstruktúráit tartalmazza változó fázisviszonyokkal, kölcsönhatásba lép a Egy személy biomezőjében a különböző szövetek sejtemlékei felébredhetnek, ami potenciálisan gyógyító reakcióhoz vezethet. A kvantumfizikai térelmélet számos koherens dinamikus jelenség előfordulását jósolja a sejtekben és szövetekben lévő folyékony vízben, amelyeket hang stimulálhat. Ez a folyamat hatással van az ezekben a koherens víztartományokban létező szabad elektronfelhőkre, [így módosítva] a sejtfolyamatokat a sejtmembrán-receptorokat körülvevő hidratációs héjakkal való kölcsönhatásuk révén. A biomező hangolási módszerről kimutatták, hogy következetesen csökkenti a szorongást, valamint enyhíti a fájdalmat.62
Fájdalomcsillapítás elektronikus eszközökkel végzett szonopunkcióval
Bár a szonopunkciót jellemzően hangvillák alkalmazzák, az alacsony frekvenciájú rezgést kibocsátó eszközök az akupresszúrás pontok 63 hangos aktiválását is képesek elérni az ultrahangot kibocsátó eszközök mellett. 64 A talpon lévő akupresszúrás pontok hallható hangfrekvenciák alkalmazásával is stimulálhatják a meridiánrendszert. 65 Dr. M. Cromwell kifejlesztett egy terápiás eszközt, amely vibro-tapintó transzducert használ, hallható hangfrekvenciák tartományát bocsát ki akusztikus géllel töltött párnákba, amelyeken a láb talpa támaszkodik, így stimulálva a meridiánrendszert. Asszisztensével, Kate Hollandiával (CCP) együtt 2016-ban végeztek egy hathetes oknyomozó fájdalomvizsgálatot három személlyel, egy 30 éves nővel, egy 38 éves férfival és egy 68 éves férfival. 66
Az akupresszúráról/sonopunkcióról szóló szakasz összefoglalójaként elmondható, hogy számos egyéb krónikus állapot támogatása mellett jelentős lehetőség rejlik a fájdalom csökkentésére, beleértve a depressziót , a PTSD -t , az álmatlanságot és másokat.
Az immunrendszer zenei stimulálása (fejhallgatóval vagy teljes testbe merüléssel)
A betegség bármilyen formában érzelmi szorongást okozhat, és az érzelmek jelentős szerepet játszhatnak a beteg betegségből vagy műtéti beavatkozásból való felépülésében. A stressz és a félelem a kortizol felszabadulását idézi elő a mellékvesékből 67 , ami segít felkészíteni a szervezetet a „harcolj vagy menekülj” extra glükóz biztosításával, amely a máj glükoneogenezisén keresztül a fehérjeraktárakba kerül. 68
A kortizol azonban rövid távon elnyomja az immunrendszert 69 és a természet által „nem nélkülözhetetlennek” tartott egyéb testi rendszereket is, így a beteg sebezhetőbbé válik a kórokozókkal szemben. Míg a gyógyszeres nyugtatókat rutinszerűen írják fel a páciens stresszének és félelmének közvetítésére, a zene gyógyszeres kezelés nélkül is hasonló eredményt hozhat. Amikor a zenét élőben játsszák a betegeknek, teljes testtel elmerülhetnek a számtalan hangfrekvenciában, amelyeknek fiziológiai és pszichológiai előnyei is vannak. A fejhallgatón keresztüli zenehallgatás közvetlen hatással van a vagus idegre, amint azt később ismertetjük.
A zene boldog emlékeket idézhet fel olyan időkről, helyekről vagy életeseményekről, amelyek a páciens hangulatát gyorsan örömérzetté változtathatják, ilyen állapotban az agy és az emésztőrendszer enterális idegrendszere dopamint termel, ami erősíti az immunrendszert. 70,71 A dopaminszint növekedésével párhuzamosan a páciens kedvenc zenéje a kortizolszint csökkenését okozza. 72 Az öröm az agyalapi mirigyet is beindítja, hogy béta-endorfint szabadítson fel a véráramba, amelyek a perifériás idegekben jelen lévő mu-opioid receptorokhoz kötődve fájdalomcsillapítást okoznak. Mu-opioid receptorokat azonosítottak az elsődleges afferens neuronok központi terminálisaiban, a perifériás szenzoros idegrostokban és a hátsó gyökér ganglionokban. 73
Az agyalapi mirigy a neuropeptidet, az oxitocint is tárolja, amit a köznyelvben „szeretethormonként” is neveznek. Az oxitocin a hipotalmusban termelődik, és az agyalapi mirigy hátsó lebenyének nagy, sűrű magú hólyagjaiba szállítódik 74 , ahol a szülés mellett szexuális tevékenység és orgazmus során a véráramba kerül. Tágabb összefüggésben úgy tűnik, hogy a tanulmányok között általános konszenzus uralkodik abban, hogy a zenehallgatás fokozza az oxitocin szintézist 75 , és a posztoperatív betegek, akik fejhallgatón keresztül hallgattak zenét, a szérum oxitocinszintjének növekedését és magasabb szintű ellazulásról számoltak be, mint egy zene nélküli kontrollcsoporthoz képest. 76 Úgy tűnik, hogy az oxitocin és receptorai a vezető pozíciót töltik be a „boldogság” anyagára jelöltek között, 77 és egy autista gyerekekre összpontosító tanulmányban lényegesen alacsonyabb oxitocinszintet találtak a vérplazmájukban, ami reménysugárt sugall a felfedezésben. Az oxitocin szerepe az autizmus kezelésében, 77 vagyis mindkét esetben (a boldogság felkeltése és az autizmus kezelésének támogatása) nyilvánvaló kapcsolat van a zene formájában, akár fejhallgatóval, akár teljes testbe merüléssel.
A zene és az immunrendszer közötti további fontos összefüggésről számoltak be az egyesült államokbeli Augusta Egyetem 2019-es tanulmányában. A kutatók azt találták, hogy amikor az egereket alacsony frekvenciájú hangrezgéseknek tették ki, a véráramban lévő makrofágok jelentősen elszaporodtak. 78 Ezt a hatást embereken még nem mutatták ki, azonban valószínűnek tűnik, hogy az emberi vér az egérvéréhez hasonló módon reagál. A lehetséges mechanizmus, amely az alacsony frekvenciájú hangba merülő vérben a makrofágok proliferációját segíti elő, a p O 2 növekedése. szint. Fontos megemlíteni, hogy a zene és az immunrendszer kapcsolatának ez az aspektusa csak teljes testbe merüléskor jelentkezne, mivel a teljes keringési rendszer alacsony hangfrekvenciás stimulációt igényelne.
Binaural Beats (fejhallgatón keresztül) az agy állapotának megváltoztatásához, fiziológiai előnyökkel
A binaurális ütemeket véletlenül fedezte fel 1839-ben a porosz tudós, Heinrich Wilhelm Dove, két különböző frekvenciájú hangvillával végzett kísérletei során. Ezen a területen végzett munkája miatt „A meteorológia atyjaként” 79 emlegették , azonban még 1915-ben a binaurális ütemek felfedezését a monaurális ütemek triviális speciális esetének tekintették. 80 Monaurális ütemek akkor fordulnak elő, amikor két, kissé eltérő frekvenciájú hang egyidejűleg szólal meg, ami a két hang keveredéséből adódó lüktető hatást eredményez, ami a fázisok egybeesésének pillanatában felerősödik, fázisaik egymással szembenálló pillanataiban pedig csökken. De a fejhallgatós hallgatás során, amikor két kissé eltérő frekvenciát tapasztalunk, az összetett különbségi frekvenciát binaurális ütemnek nevezik, és ez egy olyan mechanizmust biztosít, amely nagyon alacsony frekvenciákon, a hallás frekvenciatartománya alatt stimulálja a hallórendszert. 81 A binaurális ütemek hallgatása azt az illúziót kelti, hogy a hangok valahol a fejben helyezkednek el. Az agy alsó hallóközpontjai a medulla oblongata-ban vannak, és a jobb és a bal fülből érkező impulzusok először a bal vagy jobb felső oliváriummagban találkoznak. Ezek a struktúrák az olajbogyó részét képezik, amely szerv ebben a nézetben az agytörzs mögött található. Valószínű, hogy itt binaurális ütemeket észlelnek. 80 A bal és a jobb fülben hallható hangok közötti frekvenciakülönbség az agy ritmusát erre a frekvenciára ragadja magával.
Egy gondosan megtervezett, kettős vak, binaurális ütemek keresztezési tanulmányában, melynek címe: A binaurális hallási ütemek befolyásolják az éberséget, a teljesítményt és a hangulatot. Élettan és viselkedés29 önkéntest teszteltek. A tanulmányban használt felvételek rózsaszín zaj háttérhangját és vivőhangot tartalmaztak, amelybe a bal és a jobb csatorna közötti frekvenciakülönbség beágyazódott. (A rózsaszín zaj célja az volt, hogy elfedje a hordozó hang hangját.) A résztvevőket vakon tartották a vizsgálat valódi céljával szemben, és nem voltak tudatában binaurális ütemek jelenlétének a fejhallgatóban. A tanulmány eredményei bizonyítékot szolgáltattak arra vonatkozóan, hogy az egyszerű binaurális hallásütési ingerek bemutatása egy 30 perces éberségi feladat során egyaránt befolyásolhatja a feladat teljesítményét és a feladathoz kapcsolódó hangulatváltozásokat. A viselkedésre és a hangulatra gyakorolt hatásokat a résztvevők elvárásainak hiányában figyelték meg, és a kísérleti kontroll kizárta a placebo-hatásokat.81
Egy másik kettős vak keresztezett vizsgálatban, melynek címe: Csökkentett fájdalom és fájdalomcsillapítók használata akusztikus binaurális ütemek terápia után krónikus fájdalom esetén – Kettős-vak, randomizált kontrollos keresztezett vizsgálat , a szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy a théta ritmusú binaurális ütemek csökkentik a fájdalom intenzitását, a stresszt és a fájdalomcsillapító hatást. alkalmazása a színlelt stimulációhoz képest krónikus fájdalmas betegeknél. Egy további következtetés az volt, hogy a fájdalomcsillapító gyógyszerek fogyasztásának ezt követő jelentős csökkentése a krónikus fájdalomban szenvedő betegek mindennapi életében értékes eszközt kínálhat a meglévő fájdalomterápiák hatásának fokozására. 82
Robert Monroe, a Monroe Institute munkatársa létrehozta a binaurális ütemek rendszerét, amelyben az egyének a „Hemi-Sync” névre keresztelt audio binaurális ütemek kombinációját hallgatják zenével, rózsaszín zajjal és/vagy az óceán hullámainak természetes hangjával keverve. folyamat. Az ezzel a rendszerrel végzett vizsgálatok javulást mutattak az érzékszervi integrációban 83 a relaxációban, a meditációban, a stressz csökkentésében, az alvás- és fájdalomkezelésben 84 84 gazdagított tanulási környezet és javított memória. 85
A vagus ideg szonikus stimulálása (fejhallgatóval) és vokalizációval
A vagus ideg a paraszimpatikus idegrendszer fő összetevője, amely számos alapvető testi funkciót felügyel, beleértve a hangulat szabályozását, az immunválaszt, az emésztést és a pulzusszámot, és számos jelet hordoz az emésztőrendszertől, a szervektől és a satutól. fordítva. 86 A jugularis foramenből való kilépéskor egy aurikuláris ág szabadul fel, amely beidegzést ad a hallójáratnak és a külső fülnek. Ez az egyetlen ága a vagus idegnek, amely a fejre kerül. Ahogy a vagus ideg lefelé ereszkedik a nyakon a medulla oblongatán keresztül, ágak távoznak a garatba és a gégebe, mielőtt továbbmennének a mellkasba, ahol összekapcsolódik a szívvel és más fontos szervekkel. A gége és az aurikuláris kapcsolatok különösen érdekesek a hangterápia és a zenegyógyászat kontextusában, amelyekről ebben a részben később lesz szó, a vagus ideg és terápiás stimulálási módszereinek áttekintése után.
Sematikus leírás:
A gyulladásos mediátorokat, például a citokineket az aktivált makrofágok és más immunsejtek szabadítják fel immunterhelés hatására. Ezeket a mediátorokat a gyulladásos reflex afferens karjának szenzoros komponensei észlelik. Az NTS, AP, DMN, NA és a magasabb előagyi régiók közötti neurális kapcsolatok integrálják az afferens (piros) és efferens (kék) vagus kimenetet, így szabályozzák az immunaktivációt, elnyomják a gyulladást elősegítő citokineket, 86 és csökkentik a gyulladást. A vagus efferens kimenet aurikuláris és gége bemenettel is támogatható.
Az agy és a gyomor-bél traktus közötti kétirányú kommunikáció, amelyet néha „agy-bél tengelynek” is neveznek, egy összetett rendszer, amely magában foglalja a vagus ideget is, és egyre fontosabbá válik a gyomor-bélrendszeri és pszichiátriai rendellenességek, mint pl. gyulladásos bélbetegség, depresszió és poszttraumás stressz zavar. 86 A bél az immunrendszer fontos vezérlőközpontja, és a vagus ideg immunmoduláló tulajdonságokkal rendelkezik. Ennek eredményeként ez az ideg fontos szerepet játszik a bél, az agy és a gyulladás közötti kapcsolatban. 86
Az idegrendszer és az immunrendszer, mint gyulladáscsökkentő mechanizmus között „kemény” kapcsolat van. Az ellenszabályozási mechanizmusok, mint például az immunológiailag kompetens sejtek és a gyulladásgátló citokinek általában korlátozzák az akut gyulladásos választ, és megakadályozzák a gyulladásos mediátorok terjedését a véráramba. A dorsalis vagus komplex a keringő tumornekrózis faktor (TNF-a) megnövekedett mennyiségére reagál a vagus ideg motoros aktivitásának megváltoztatásával, 86 ezért a vagus ideg stimulálása segíthet a citokin egyensúly helyreállításában, ami a krónikus gyulladás csökkenéséhez vezet. A vagus ideg a neuroendokrin-immun tengely fő összetevője, amely az összehangolt idegi, viselkedési és endokrin válaszokban vesz részt, amelyek fontos első vonalbeli veleszületett védelmet biztosítanak a fertőzésekkel és gyulladásokkal szemben, és segítik a szervezet homeosztázisának helyreállítását. 88 Azok a gyulladásos betegségek, amelyekben a tumor nekrózis faktor (TNFa) kulcsfontosságú citokin, jó jelöltek a kolinerg gyulladásgátló útvonalat (CAP) célzó kezelésre. 88
Lényegében a gyulladásos reflex egy fiziológiai mechanizmus, amelyen keresztül a vagus ideg szabályozza az immunműködést és gátolja a gyulladást elősegítő citokintermelést, 87 így megelőzi a túlzott gyulladást azáltal, hogy figyelmezteti az agyat a citokinek jelenlétére, ami beindítja a gyulladásgátló anyagok felszabadulását. olyan molekulák, amelyek csökkentik a gyulladást és fenntartják az egészséges egyensúlyt. 89
A vagus ideg stimulációjának egyik legfontosabb lehetősége a rák prognózisában betöltött szerepe. A Vagus Nerve szerepe a rákprognózisban: Szisztematikus és átfogó áttekintés című áttekintésben A szerzők kiemelik azt a tényt, hogy a rák továbbra is a második vezető halálok világszerte, a prosztatarák a férfiaknál, a mellrák pedig a nőknél a leggyakoribb ráktípus. A rák összetett állapot, mivel több száz különböző típust foglal magában, és mivel több testrendszert érint, és több szervezet is érinti. Tanulmányok kimutatták, hogy három alapvető biológiai tényező járul hozzá a daganatképződés kialakulásához és progressziójához: (1) az oxidatív stressz, amely DNS-károsodáshoz vezet, (2) a gyulladás, amely hozzájárul az apoptózis, angiogenezis és metasztázisok elől való megszabaduláshoz, és (3) a túlzott szimpatikus aktivitás. , amely befolyásolja, hogy a rákos sejtek hol adnak áttétet. E három tényező egyik közös tényezője, amely mindhármat gátolja és befolyásolja a rák prognózisát, a vagus ideg stimulációja, mivel csökkenti az oxidatív stresszt,90
A vagus ideg-stimuláció másik fontos szempontja, amely mindannyiunkat érint, az öregedés üteme. A transzkután vagus ideg stimuláció hatásai 55 éves vagy idősebb egyéneknél: a napi stimuláció lehetséges előnyei., a szerzők rámutatnak, hogy [az öregedés üteme] az autonóm funkció gyengülésével függ össze. Vizsgálatuk egyik szegmense önbeadott, elektromos transzkután vagus idegstimulációt (tVNS) tartalmazott, 20 nő és 9 férfi részvételével, naponta egyszer két héten keresztül. A mérések között szerepelt a pulzusszám, a vérnyomás és a légzés. A frekvenciatartományt, az időtartományt és a nem-lineáris pulzusszám-variabilitást, valamint a baroreflexet minden felvétel utolsó öt percében származtattuk. Ezenkívül a résztvevők minden ülés elején kitöltötték az SF-36 Profile of Mood States kérdőívet. A szerzők arról számoltak be, hogy javult a résztvevők vagális tónusa és autonóm tónusa, és megemlítették, hogy tanulmányuk „újszerű és időszerű adatokat mutat be, amelyek azt mutatják, hogy a napi tVNS mélyreható autonóm előnyökkel járhat az idősebb egyéneknél .55 év”. Arra a következtetésre jutottak, hogy "Első alkalommal mutattuk ki, hogy az életkorral összefüggő autonóm, az életminőség, a hangulat és az alvás változásai javíthatók, ha a tVNS-t két héten keresztül minden nap adják be." 91
A vagus ideg aktivitásának egy további érdekes és potenciálisan kulcsfontosságú aspektusa a szívfrekvencia-variabilitás (HRV) kapcsolata, a szívverések közötti intervallumok változékonysága, amely erősen korrelál a vagus ideg aktivitásával és a szív autonóm szabályozásával.
A nagyfrekvenciás szívfrekvencia-variabilitás teljesítményspektrális sűrűsége (PSD) (a HF-HRV a szívfrekvencia aktivitása a 0,15-0,40 Hz tartományban) erősen összefügg a kardiovagális aktivitással. 92 (Összehasonlításképpen, az alacsony frekvenciájú szívaktivitás (LF) a 0,04 és 0,15 Hz közötti tartományban van). Az LF és HF frekvenciasávokat széles körben használják a paraszimpatikus és szimpatikus szabályozás számszerűsítésére. 92
A vagus ideg jelentős homeosztatikus szerepet játszik, amelyet a magas HRV-vel rendelkező emberek jeleznek, akik jobb felépülési arányt mutattak a szív-, hormon- és immunrendszerben a fiziológiai stresszből az alacsonyabb HRV-vel rendelkezőkhöz képest. Tizenkét tanulmányban, amelyek a vagustónus aktivitása és a rákos prognózis előrejelzése közötti összefüggést vizsgálták, amelyekben 1822 beteg vett részt, az újonnan feltárt bizonyítékok következetesen bizonyították a vagus aktivitás prognosztikai szerepét, valamint a túlélési idő és a magas frekvenciájú szívfrekvencia-variabilitás közötti szignifikáns összefüggést. A HF-HRV vagus idegi indexének felhasználásával, amikor metasztatikus és visszatérő emlőrákban szenvedő nők csoportjának adatait elemezték, azt találták, hogy egy 87 nőből álló mintában a magasabb HF-HRV szignifikánsan előre jelezte a hosszú távú túlélést. Azt is megállapították, hogy a HF-HRV prediktív validitása javult, ha elosztjuk a betegek szívfrekvenciájával, így a vagális/szimpatikusabb arányt tükrözi. Az áttekintő tanulmány szerzői komolyan fontolgatják a HRV hozzáadását az onkológiai prognózis klinikai becsléséhez.90
A következő részben a vagus ideg stimulációjának módszereit tárgyaljuk, beleértve az elektromos, szonikus, aurikuláris és gége-stimulációt, amelyek mindegyike javítja a vagus tónusát, és számos lehetséges egészségügyi előnnyel jár. A vagus ideget akupunktúrával is stimulálhatják tapasztalt és engedéllyel rendelkező akupunktúrás szakemberek.
A vagus ideg (VNS) elektromos stimulációját először az 1930-as és 1940-es években tanulmányozták állatokon, ami megalapozta az embereken végzett tanulmányokat. Sikeres klinikai kísérleteket követően az FDA 1997-ben jóváhagyta a beültetett elektromos vagus idegstimulátor használatát bizonyos típusú epilepsziák kezelésére. Az eljárás során elektródákat ültetnek be a nyaki vagus ideg közelébe, valamint egy vezérlőeszközt és egy akkumulátort ültetnek be a mellkas. Ugyanezt a kezelési módot később az FDA is jóváhagyta krónikus, gyógyszerrezisztens depresszióban való alkalmazásra. 89
A transzkután (bőrön keresztüli) vagus ideg (tVNS) jelenleg alternatívaként merül fel, és arra törekszik, hogy a vagus ideget elektromos stimulációval végezze anélkül, hogy implantátum műtétre lenne szüksége, elkerülve ezzel a kapcsolódó kockázatokat. A stimulációt jellemzően a vagus ideg aurikuláris ágán keresztül alkalmazzák a fül tragusán keresztül. Az Európai Unió 2010-ben és 2012-ben minősítette a tVNS-t az epilepszia és a fájdalom alternatív kezelésének. 89
A kutatók már 2001-ben kimutatták, hogy a vagus ideg traguson keresztüli elektromos stimulációja, elektroakupunktúra segítségével csökkentette a koszorúér-betegségben szenvedő betegek értágító gyógyszertől való függőségét. 93 A Vagal neurostimulációja koszorúér-betegségben szenvedő betegeknél című tanulmányukban , a szerzők 0,1-0,3 mm mélységig rövid akupunktúrás tűkre erősített elektródákkal stimulálták a fülnek a hallójárat közelében lévő részét, amely az auricularis idegvégződéseket tartalmazza. A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy az auricularis ideg elektromos stimulációja a központi vagus idegi struktúrák tónusos aktiválását eredményezi, és a vagus tónusának növekedése javítja a szív vérellátását súlyos anginában szenvedő betegeknél a spasztikus szívmikroerek tágulása révén. 93 Szívinfarktus okozta fülfájdalmakról is beszámoltak, a fül és a szív összekapcsolódása miatt, a vagus idegen keresztül. 94
A vagus ideg gyulladásgátló tulajdonságai: a vagus ideg stimulációjának lehetséges terápiás hatásai című tanulmányban a vagus afferensek aktiválására használt 88 elektromos tVNS frekvenciát a depresszió és az epilepszia közvetítésére 20-30 Hz-ként és a kolinerg gyulladáscsökkentő aktiválásaként említik. útvonalon (CAP) 1-10 Hz-en. A szerzők megemlítik a vagus ideg gyulladáscsökkentő tulajdonságait afferens (a HPA tengely aktiválása) és efferens (a CAP aktiválása) rostjain keresztül, valamint azt, hogy jó terápiás célpont az emésztőrendszer gyulladásos állapotaiban, pl. irritábilis bél szindróma és rheumatoid arthritis.
Sonopuncture tVNS
Számos kereskedelmi gyártó jelenleg olyan eszközöket gyárt, amelyek elektromos transzkután vagus ideg stimulációt biztosítanak, 95, 96, 97 és más eszközöket, amelyek infrahangos hangot használnak. 98 Visszatérve a szonopunkció témájához és a Niels Bohr Intézet kutatásaihoz, amelyeket a cikkben korábban tárgyaltunk, kimutatták, hogy az idegek hangot (szoliton impulzusokat) vezetnek, amelyek a piezoelektromos hatás miatt elektromos impulzusokat generálnak. 40 Ezért, bár egy kutatási korpusz azt mutatja, hogy a vagus ideg elektromosan stimulálható a fül tragusán és más akupresszúrás pontjain keresztül, nyilvánvaló, hogy ez hangos úton is elérhető, és az ilyen hangingerlés automatikusan elektromos ingerléshez vezet. a vagus ideg aurikuláris ágának stimulálása, a piezoelektromos hatás miatt. Ebben a forgatókönyvben teljes fülű fejhallgatót kell viselni, amely lehetővé teszi, hogy a fül teljes füle fogadja a hangfrekvenciákat.
A tVNS-terápiákban általánosan alkalmazott nagyon alacsony frekvenciák hangvezérléssel létrehozhatók magas specifikációjú fejhallgatókkal, és számos gyártó gyárt olyan fejhallgatókat, amelyek akár 5 Hz-es hangzást is képesek leadni. 99,100,101 Bár még nem végeztek ilyen típusú vizsgálatokat, a szonopunkciónak ez a formája nagy terápiás potenciállal rendelkezik számos betegség támogatásában, amelyek közül néhányat megemlítünk ebben a részben, beleértve a krónikus gyulladást is. A vagus ideg szonikus stimulációja szinuszos hangokkal érhető el, amelyeket egy audiojel-generátor generál, és egy megfelelő hangerősítőn keresztül fejhallgatóba táplálja, amely képes kezelni a nagyon alacsony frekvenciákat. A speciálisan elkészített zene azonban terápiásan is bevethető, azaz olyan zenét, amelyhez a tVNS-vizsgálatokban azonosított nagyon alacsony frekvenciák hozzáadhatók a zenéhez, akár a felvételbe ágyazva, akár az erősítő bemenetére külön hozzáadva egy elektronikus jelgenerátorból. .
A vagus ideg vokális stimulációjának tárgyalása előtt külön említést teszünk Alfred A. Tomatis francia fül-orr-gégész (sz. 1920, 2001) munkájáról. Dr. Tomatis a Párizsi Orvostudományi Iskolában szerzett orvosdoktori fokozatot, és olyan elméletet fogalmazott meg, amely szerint sok hangprobléma valójában hallásprobléma, azon az elgondoláson alapulva, hogy a hang nem képes előidézni azt, amit a fül nem hall. Hatás'.
A Tomatis kifejlesztette az „Electronic Ear”-t, egy olyan eszközt, amely csontvezetést és hangszűrőket használ a középfül izomzatának tónusának javítására, hogy érzékenyítse a hallgatót a hiányzó frekvenciákra, különösen a magas regiszterekben. A fül a fogantatás után néhány nappal kezd kialakulni, és a terhesség negyedik hónapjára teljesen kifejlődik. Tomatis elmélete szerint a magzat füléből érkező információ serkenti és irányítja az agy fejlődését. Úgy vélte, hogy számos hallási kommunikációs probléma a terhesség alatt kezdődik, amikor a magzat nem reagál megfelelően az anya hangjára. Az ASD-vel küzdő gyermekeknél úgy vélte, hogy az elektronikus fülhallgatója szimulálja az anya hangját a méhben, ami arra késztette a gyermeket, hogy fokozatosan elfogadja valódi szűretlen hangját, és reagáljon rá. Beszámolt arról, hogy ez a módszer gyakran megdöbbentő eredményeket hozott, a gyerekek sírtak örömükben, amikor először ismerték fel anyjuk hangját. Ezt írta: „Ez a [vagus] ideg segíti az énekest abban, hogy tudatosan újra felfedezze a helyes légzési ritmust, valamint a szív- és zsigeri ritmust, hogy szinergia jöjjön létre e belső hálózat és a gége között… Ugyanilyen fontos a légzés elsajátításában. a beszéd folyékony és helyes verbális áramlása… Kétségtelenül az éneklés az egyik legjobb módja annak, hogy megszabaduljunk a paraszimpatikus vagy neurológiai egyensúlyhiány terhétől.”102
A vagus ideg vokális stimulációja
Végül a cikknek ebben a részében a vagus ideghez fűződő gége-kapcsolat kifejezi és közvetlenül befolyásolja a belső zsigeri állapotokat a hangon keresztül. A „ Stalking the nyugodt buzz: hogyan kapcsolja össze a polivagális elmélet a színpadi jelenlétet, az emlősök evolúcióját és a hangideg gyökerét” című cikkben 103 Joanna Cazden Stephen W. Porges „polivagális elméletét” tárgyalja, amely a fonációt, a légzést és a hallást hangsúlyozza. Porge kutatása azt sugallja, hogy a hangot erősen befolyásolja a kommunikációs képességünk hátterében álló neuro-szabályozás, és mivel a vagus ideg közvetíti érzelmi állapotunkat és gégeizom-aktivitásunkat, zsigeri állapotaink közvetlenül befolyásolják a hangot, és a hangon keresztül fejeződnek ki.
Az autonóm vagus ideg teljes értékelése, viselkedésre gyakorolt hatása és a hangteljesítményre gyakorolt hatása megköveteli, hogy különbséget kell tenni az autonóm rendszer két fő alága, a szimpatikus és paraszimpatikus neurofiziológiai vonatkozásai között. 103 Az autonóm idegrendszer e két aspektusa szimpatikus gyorsítónak és paraszimpatikus törésnek tekinthető, amely kétirányú idegi kommunikációt biztosít szerveink és az agytörzs között. 104 Az agyban számos idegpálya képes szimpatikus jeleket küldeni, hogy serkentse a szívverést, de csak a vagus
Az ideg lassító jelet küld , amelyet kilégzéskor ér el: a szív belégzéskor valamivel gyorsabban, kilégzéskor lassabban ver. 105 Ezt a hatást légúti sinus arrhythmiának (RSA) nevezik, amely a vagus tónusának mértéke. A hallóideg (CN VIII), amely hangjeleket szállít a fülekből az agyba, szoros áthallást kap a myelinizált vagus idegtől. Porge megemlíti, hogy a hang erős kiváltója mások fiziológiai állapotának, és hogy az érzelmi prozódia az autonóm állapot hallható jele, amelyet a hallgató agya ismer fel. Mivel a gégeidegek közvetlenül a vagusból ágaznak ki, a hang belső rugalmasságunkat és kifejező zsigeri állapotunkat hangon keresztül közvetíti mások felé. 103
A Music Structure Determines Heart Rate Variability of Singers , 106 című tanulmány azt javasolja, hogy az éneklés felfogható a vaguspumpa működésének beindításaként: Az éneklés lassú, rendszeres és mély légzést vált ki, ami viszont kiváltja az RSA-t, ami pulzáló vagus aktivitást okoz. . Ezen túlmenően, amint az Az orrüregek és tüdők aktív és passzív hangstimulálása című részben tárgyaljuk, az éneklés, a kántálás és a zümmögés serkenti a nitrogén-monoxid-termelést az orrüregben és a tüdőben, számos kapcsolódó egészségügyi előnnyel.
John Guare drámaíró szerint „a művészet célja a lélek izmait edzeni, hogy amikor az élet kihívásai jönnek, felkészülten legyünk”. Porge polivagális elmélete azt sugallja, hogy ezek a „lélek izmai” az agytörzs apró részén találhatók, ahol egyetlen myelinizált pálya befolyásolja a figyelemre méltó vagus ideget. 103
Vibrációs medicina: a jövő
A jövő terápiás ágyának ábrázolása, ahogyan azt a „Star Trek” televíziós sorozat fikciója is mutatja, nézők millióinak képzeletét inspirálta arra, hogy mi lehetséges a huszonharmadik században. A huszonegyedik század orvosi fizikája azonban még most is kezd kifejleszteni egy non-invazív diagnosztikai ágyat, amely a betegek kilégzett gázainak és vegyületeknek a monitorozásával képes asztma, szepszis, sőt többféle rák kimutatására is. A technológia, amely ezt lehetővé teszi, egy tömegspektrométer, amely ugyanilyen típusú műszer a NASA Perseverance marsjárójának fedélzetén, és életjeleket keres. A jövőbeni ágyba integrálható egyéb műszerek közé tartoznak a hő- és hiperspektrális képalkotó berendezések amely nyomon követi a hőmérsékletet és a bőrszínt a páciens anyagcseréjének nyomon követése érdekében, míg az ultrahang-érzékelők nem invazív módon mérik a véráramlást és az oxigénellátást , hogy valós időben elemezzék a szív aktivitását és vérkeringését. 107
Az agyi aktivitás ma már úgy is mérhető, hogy elektródákat nem kell a páciens fejbőrére csatlakoztatni, a szupravezető kvantuminterferencia-eszköz (SQUID) magnetométerrel, amely lehetővé teszi a neurológiai állapotok távoli nyomon követését. A koponya és a magnetométer közötti távolság jelenleg jellemzően 2 cm, de az érzékenység jövőbeni fejlesztése lehetővé teheti a magnetométer beépítését az ágy szerkezetébe, amely EEG-kijelzést biztosít az ágyfej kijelzőjén. Az ilyen hatékony diagnosztikai segédeszközök tudományos-fantasztikusnak tűnnek, mégis valósággá válnak.
A Star Treket is tükrözve az aktív gyógyító technológia a jövő kórházi ágyaiba is beépíthető. Például, amint ez a cikk rávilágított, a krónikus fájdalom közvetítése fájdalomcsillapítók használata nélkül már lehetséges bizonyos testrészeken alkalmazott hangrezgések segítségével, amely a beteg fekvő helyzetében érhető el. Kereskedelmi vibroakusztikus ágyakat több gyártó is kifejlesztett 108 109 110 , és klinikai környezetben való felhasználásuk valószínűleg egyre fontosabb szerepet fog játszani a jövő kórházaiban.
A fájdalom közvetítése mellett a fekvő betegeknek történő teljes testrezgés nagymértékben növelheti a páciens vér oxigénszintjét, amint azt a szerző előzetes tanulmányai kimutatták, ezzel is támogatva számos betegség gyógyulását. A páciens tüdejének és orrüregének hangos stimulációja szintén növelné a nitrogén-monoxid szintjét, ezáltal elősegíti az értágulatot, csökkenti a vérnyomást és számos egyéb egészségügyi előnnyel jár.
Az ultrahangos hangszórókon keresztül minden pácienshez eljuttatott zene javítja a hangulatát, és ezáltal a dopaminszintet is, hasznos erősítést biztosítva immunrendszerüknek, ami kulcsfontosságú a gyógyulási folyamatokhoz.
A huszonegyedik században az orvostudomány előtt álló egyik legnagyobb kihívás a rák felszámolása, ennek ellenére a UCLA professzora, James Gimzewski 2002-es felfedezése érdekes lehetőséget kínál nemcsak a rákos sejtek, hanem talán bármely kórokozó felszámolására. Egy Atomic Force Mikroszkóp segítségével kollégájával, Dr. Andrew Pellinggel és csapatával először hallgathatták meg a sejtek hangját. Meglepő módon azt találták, hogy a sejtek légzési hangjai a hallható tartományba esnek, ha felerősítik őket, és a sejtbiológia új megközelítését „szonocitológiának” nevezték el, utalva a sejtek „dalára”. 111,112 A Raman-spektroszkópia egy elérhető alternatív módszert kínál a rákos sejtek dalainak rögzítésére, amelyek jelentősen különböznek az egészséges sejtekétől. A szerző Sungchul Ji professzorral, a Rutgers Egyetem professzorával közösen végzett tanulmányában a Raman-spektroszkópiával nyert rákos sejtekből és egészséges sejtekből származó hangokat láthatóvá tették egy cimascope műszer segítségével, amely a hang rezgéseit orvosi minőségű vízbe nyomta. inkább mint egy ujjlenyomat az üvegen, így a cella hangjainak vizuális aláírása marad. Az egészséges sejt hangjának tipikus cimaglifája (hangképe) szimmetrikus, míg a rákos sejté ferde ehhez képest. A rák és egészséges sejthangok vízben történő leképezése Cymascope segítségével című tanulmány, amelyet Planck-Shannon osztályozó kvantitatív elemzése követ. a Water Journal (waterjournal.org) című folyóiratban jelent meg, mivel a cimascope műszer hangrezgésének feltáró közege a víz. 113
Ez az együttműködésen alapuló tanulmány az első lépés volt a vizuális képalkotás felé egy speciálisan hozzáigazított szemüveget viselő sebész számára, hogy valós időben lássa a változó hangmintákat, miközben a Raman lézerszondát a szöveteken keresztül pásztázzák a műtéti eljárás során. Ennek az új technológiának a legizgalmasabb aspektusa azonban a rák korai felismerésében és végső soron a rákos sejtek elpusztításában rejlik. Egy rák biopsziájának vételével kimutatható és felerősíthető annak hangjelzése, majd modulálható volt egy daganatra irányított ultrahangsugár. Egy ilyen forgatókönyv szerint a daganatsejtek elegendő akusztikus energiát (a rákos sejt saját hangjelének) elnyelnek ahhoz, hogy megsemmisüljenek. Az ilyen terápiás eljárást valószínűleg ambuláns vizitek sorozata során végeznék, amelyben a daganat tömegének egy százaléka minden egyes látogatáskor kontrollált zsugorodáson megy keresztül, hogy minimalizálja az elhalt rákos sejtanyag mérgező hulladékát. A leukémiában szenvedők számára ez az elv magában foglalja a páciens vérének hangsugárzásának lehetőségét egy speciálisan kialakított intraoperatív recirkulációs rendszeren keresztül.
A jövő hangalapú orvosi fizika egy másik területe a sejtciklus G0 fázisa, amelyben a sejtrendszer nyugalmi állapotba kerül a környezeti változások, például a glükóz kimerülése, a hősokk, a szabad gyökök, a kórokozók inváziója vagy a toxicitás következtében. Amikor egy sejtrendszer a G0 fázisban van, ez egyensúlyhiányt hoz létre a szervezetben, ami fiziológiás tüneteket eredményez, de hipotetikusan az „alvó” állapotban lévő sejtek bizonyos hangfrekvenciákba, ill. a zenében. (Emlékezzünk vissza, hogy James Gimzewski professzor kutatása 111,112 jelezte, hogy a sejtek által kibocsátott hangok hallható frekvenciatartományban vannak, jellemzően 1 kHz körüli középpontúak.) A hang kvázi holografikus természete és a hallható hangok gömb alakú térformája, amelyet a cikk bevezetőjében említettünk, az oka annak, hogy a Faraday-hullámmintázatok sejtek, szervek felszíni membránjain, zsigeri fascián és zsigeri folyadékokban nyilvánul meg. Bár nem tartozik a cikk hatókörébe, ez az oka annak, hogy egy adott hangfrekvencián vagy a zenén belül az összes energiainformáció a sejt belsejébe kerül. Dr. Hans Jenny után, aki a kifejezést „látható hang”-ként alkotta meg, „cimatikus mintákként” is ismerték, ennek a természeti jelenségnek a jelentősége létfontosságú a vibrációs orvoslás jövője szempontjából. A sejtek integrált membránfehérjéi és primer csillói, nagyon is valóságos értelemben,
A hang rendszerezi az anyagot, ez a tény látható a Chladni Plate szemcsés anyagokkal végzett egyszerű kísérleteiben, valamint a CymaScope műszerrel végzett kifinomultabb kísérletekben, amelyekben folyékony vizet használnak nyomóközegként a hang periodicitások vízhullámok periodicitásaivá való transzponálására. 7 Az általunk ismert élet nem létezhet folyékony víz nélkül; A „strukturált vizet” vagy a „kizárási zónát” (EZ) Gerald H. Pollack professzor részletesen tárgyalja a The Fourth Phase of Water című, úttörő könyvében . 114 Azt javasolja, hogy az EZ víz (H 3 O 2), szó szerint azt az elektromosságot termeli, amely segít minden élőlényt táplálni. Itt van tehát egy felfedezésre váró kapcsolat a vízmolekulákat szervező hangfrekvenciák és az életet mozgató EZ víz között. Pollack professzor felfedezte, hogy az EZ vizet a fény, különösen az infravörös fény építi fel, ami potenciálisan lenyűgöző kapcsolatot teremt a hang és a fiziológiánk között: a rugalmatlan hangütközések hangmodulált infravörös fényt hoznak létre, amely az EZ vízképző mechanizmusát működteti a sejtekben. erősíti biológiánkat . A hang szervezési aspektusa és az EZ vízképző mechanizmusa már kezd betekintést nyújtani a „szonobiológiának” nevezett területbe, amelyen a strukturált víz és hang szerepe valószínűleg egyre fontosabbá válik az orvostudományban...
Forrás: prepareforchange.net
Írta: John Stuart Reid
Vendégíró a Wake Up World számára
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.