Oroszország 2024 után kilép az ISS projektből – mondta a Roszkozmosz Boriszov vezetője. Az erről szóló döntést Putyinnal való megbeszélésen jelentette be.
2024-re Moszkva megkezdi saját orbitális állomásának felbocsátását az űrbe, mint Kína. A képeken látszik miként fog kinézni az orosz orbitális állomás.
A tervek szerint 2024 után építik meg, amikor Oroszország kivonul az ISS projektből. Az új űrállomás megjelenését az Energia Corporation alkotta meg.
További információk:
Moszkva (AP) – Oroszország 2024 után kivonul a Nemzetközi Űrállomásról, és saját keringő előőrsének felépítésére összpontosít – mondta kedden az ország új űrparancsnoka, a Moszkva és a Nyugat között az ukrajnai harcok miatt kialakult nagy feszültségek közepette.
Jurij Boriszov, akit ebben a hónapban neveztek ki az állami űrügynökség, a Roszkozmosz vezetésére, Vlagyimir Putyin elnökkel folytatott megbeszélésen kijelentette, hogy Oroszország eleget tesz partnereivel szembeni kötelezettségeinek, mielőtt kilép a projektből.
„Az a döntés, hogy 2024 után elhagyjuk az állomást, megszületett” – mondta Boriszov, hozzátéve: „Úgy gondolom, hogy addigra megkezdjük egy orosz keringő állomás kialakítását.”
Boriszov nyilatkozata megerősítette az orosz űrtisztviselők korábbi nyilatkozatait Moszkva azon szándékáról, hogy 2024 után elhagyja az űrállomást, amikor a jelenlegi nemzetközi megállapodások megszűnnek.
A NASA és más nemzetközi partnerek azt remélik, hogy az űrállomás 2030-ig működni fog, míg az oroszok nem hajlandók 2024 utáni kötelezettségeket vállalni.
A NASA nem kommentálta azonnal.
Az űrállomást Oroszország, az Egyesült Államok, Európa, Japán és Kanada űrügynökségei közösen üzemeltetik. Az első darabot 1998-ban állították pályára, és az előőrs közel 22 éve folyamatosan lakott. Arra használják, hogy tudományos kutatásokat végezzenek nulla gravitáció mellett, és teszteljék a berendezéseket a jövőbeli űrutakhoz.
Általában hétfős legénységből áll, akik hónapokat töltenek az állomás fedélzetén, miközben körülbelül 250 mérföldre kering a Földtől. Három orosz, három amerikai és egy olasz tartózkodik a fedélzeten.
A körülbelül futballpálya hosszúságú komplexum két fő részből áll, az egyiket Oroszország, a másikat az Egyesült Államok és a többi ország üzemelteti. Nem volt azonnal világos, mit kell tenni a komplexum orosz oldalán ahhoz, hogy Moszkva kivonulása után továbbra is biztonságosan működjön az űrállomás.
Az orosz bejelentés minden bizonnyal felforgatja a találgatásokat, miszerint Moszkva azon manőverezésének része, hogy mentességet nyerjen a nyugati szankciók alól az ukrajnai konfliktus miatt.
Boriszov elődje, Dmitrij Rogozin a múlt hónapban kijelentette, hogy Moszkva csak akkor vehet részt a tárgyalásokon az állomás működésének esetleges meghosszabbításáról, ha az Egyesült Államok feloldja az orosz űripar elleni szankcióit.
Mivel Elon Musk SpaceX cége most NASA űrhajósokat repít az űrállomásra és onnan vissza, az Orosz Űrügynökség jelentős bevételi forrást vesztett. A NASA évek óta több tízmillió dollárt fizetett ülésenként az orosz rakétákon az állomásra és onnan induló utazásokért.
Az Ukrajnával kapcsolatos feszültségek ellenére a NASA és a Roszkozmosz a hónap elején megállapodást kötött arról, hogy az űrhajósok továbbra is orosz rakétákkal közlekedjenek, az orosz űrhajósok pedig az ősztől kezdődően elérjék a SpaceX űrállomás felvonóit. De a járatok nem járnak pénzváltással.
A NASA és orosz tisztviselők szerint a megállapodás biztosítja, hogy az űrállomáson mindig legyen legalább egy amerikai és egy orosz a fedélzetén, hogy az előőrs mindkét oldala zökkenőmentesen működjön.
Moszkva és Washington még a hidegháború tetőpontján is együttműködött az űrben, amikor az Apollo és a Szojuz űrszondák 1975-ben az első legénységgel rendelkező nemzetközi űrmisszióban pályára kötöttek, ezzel is javítva az amerikai-szovjet kapcsolatokat.
A NASA amerikai vállalatokkal dolgozik azon, hogy saját magán űrállomásokat hozzanak létre a Nemzetközi Űrállomás helyére. A NASA abban reménykedik, hogy ezek a kereskedelmi űrállomások az évtized végére üzembe helyezkednek majd.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.