Szieszta⚜️A Patrióta Magazin |SZIESZTA-NETWORK HUNGARY © |

2022. december 29. 09:58 - M0DERAT0R

Pozsar Zoltán: A G7-es befektetőknek aggódniuk kell az aranyfedezetű renminbi-elfogyó dollár miatt, az áruk megterhelése miatt

A Credit Suisse munkatársa, Pozsar Zoltán folytatta a  Bretton Woods III -ról szóló sorozatát,  ahol az árucikkek fogják diktálni az új világrendet. Az év utolsó küldetésében leírta, hogyan vált át a világ egy többpólusú rend felé, „amelyet nem a G7 államfői, hanem a „keleti G7” (a BRICS államfők) építenek.

A BRICS az öt nemzetből álló csoportot jelenti: Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika. Pozsar azonban azt mondta, hogy a szóbeszéd szerint Szaúd-Arábiában, Törökországban vagy Egyiptomban zajló terjeszkedéssel megragadta a bátorságot, hogy felkerekítse a jelenlegi „G5-öt”.

A szerző Hszi Csin-ping kínai elnök legutóbbi, arab államokban tartott csúcstalálkozóján elmondott beszédére összpontosított, amely Pozsar számára nagyon sokatmondó arról, hogy Peking hogyan tervezi felülmúlni a Nyugatot a világgazdaságban.

OLVASSA EL: Ezen a héten Kínában: a COVID-politikák enyhítése, az ingatlanpiac fellendítése, a szaúdi olaj meglátogatása

„A fix kamatozású befektetőket ez kell, hogy érdekelje – nem csak azért, mert az olaj renminbiben történő számlázása rontja a dollár erejét, hanem azért is, mert az áruk megterhelése nagyobb inflációt jelent a Nyugat számára” – mondta Pozsar.

A következő három-öt évben Kína kész együttműködni az Öböl-menti Együttműködési Tanács országaival a következő kiemelt területeken: először is a mindendimenziós energiaügyi együttműködés új paradigmájának felállítása, amelybe Kína továbbra is nagy mennyiségben importál majd hosszú távon nyersolajat az ÖET országaitól, és több LNG-t vásárol. Megerősítjük együttműködésünket az upstream szektorban, a mérnöki szolgáltatásokban, valamint a [downstream] tárolásban, szállításban és finomítóban. A sanghaji kőolaj- és földgáztőzsdei platform teljes mértékben ki lesz használva az olaj- és gázkereskedelem RMB-elszámolására, […] és megkezdhetjük a valutacsere-együttműködést, valamint az m-CBDC Bridge projektet.

Pozsar Xi beszédét idézte

Xi „három-öt éves” idővonalát boncolgatva Pozsár kifejtette, hogy piaci értelemben ez azt jelenti, hogy az öt évre előrevetített ötéves inflációs fedezetnek le kell számolnia egy olyan világot, amelyben az olajat és a gázt nemcsak dollárban, hanem renminbiben is számlázzák. , és amelyben az olaj és a gáz egy része nem érhető el alacsony áron (és dollárban) a Nyugat számára, mert a Kelet megterhelte.

„Az az érzésem, hogy a piac kezd rájönni, hogy a világ egypólusból többpólusúvá válik politikailag, de a piacnak még meg kell tennie azt az ugrást, hogy a kialakuló többpólusú világrendben a devizaalapok kisebbek lesznek, az árualapok pedig nagyobb lesz, és magasabb lesz az infláció Nyugaton” – magyarázta a szerző.

Hozzátette, hogy az inflációs kereskedõknek „paranoiásnak kell lenniük, nem pedig önelégültnek”, mondván, hogy „az inflációs fedezet nem jelent geopolitikai kockázatot”.

A petrodollár alkonya, a petroyuan hajnala

Hszi megközelítése és az akkori elnök, Franklin Roosevelt és Abdul Aziz Ibn Szaud királlyal való jelentős összehasonlítás során Pozsar kiemelte, hogy az Egyesült Államok akkoriban „egy fejlődésnek indult Közel-Kelettel foglalkozott”. A Nyugat lényegében fegyverekkel és bevételi stabilitással biztosította az olajáramlást az arab államokból a biztonságért cserébe.

Most azonban az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia viszonya feszült, a palaforradalom miatt Amerika már kevésbé függ a Közel-Keletről származó olajtól, és végül Kína lett a legnagyobb olajimportőr.

„Akkoriban a „likviditás és a biztonság” fontosabb volt egy feltörekvő régió számára; ma a „méltányosság és a tisztelet” fontosabb a kiemelkedő régió számára” – fogalmazott. Hozzátette, Kína most az utóbbit kínálja a Xi által a „minden dimenziós energia-együttműködés új paradigmájaként” leírt módon.

A kínai vezető javaslataként megfogalmazott szinergia „nem csak az olajat készpénzért és fegyverekért jelenti, hanem a régióban a „downstream szektor”-ba történő befektetést, valamint a regionális know-how-t az „upstream szektor” együttműködéséhez.

„Másképpen fogalmazva: az „olaj a fejlesztésért” (üzemek és munkahelyek) kiszorította az „olajat a fegyverekért” – az Öv és út kezdeményezés találkozott Szaúd-Arábia 2030-as víziójával egy nagy, mindenki számára előnyös módon” – összegezte Pozsar.

A hab a közmondásos tortán? Mindez renminbi exkluzív lesz, kezdve Xi ígéretével, miszerint „a sanghaji kőolaj- és földgáztőzsdei platformot teljes mértékben felhasználják az olaj- és gázkereskedelemben az RMB-elszámolásra”.

„Kína, amely már jelenleg is a legnagyobb olaj- és gázvásárló az ÖET-országokból, a jövőben még többet fog vásárolni, és mindezt renminbiben akarja fizetni a következő három-öt évben.” Pozsár azt is megjegyezte, hogy a kínai vezető „nem látogatásának első napján – amikor csak a szaúdi vezetéssel találkozott –, hanem látogatásának második napján – amikor az ÖET összes országának vezetőségével találkozott” – közölte.

„Kelet felé áramló ÖET olaj + renminbi számlázás = a petroyuan hajnala” – foglalta össze.

Renminbi-jutalmak: projektek, arany, CBDC

Számos lehetőség lesz az ÖET-országok számára, hogy csökkentsék a kínai olaj- és gázeladásokból származó renminbit. Xi megjegyzéseire utalva ezek a következők lehetnek: „a tiszta energia infrastruktúra értékesítése, a big data és a számítási felhő központok, az 5G és 6G projektek, valamint az intelligens gyártás és űrkutatás terén való együttműködés”.

Az „együttműködés a upstream szektorban” potenciálisan magában foglalhatja „a Dél-kínai-tenger közös olajkutatását is”.

Pozsar azt is megjegyezte, hogy a Kínai Népbank (PBoC) több mint három év után először számolt be aranytartalékainak növekedéséről.

„Miért számítanak Kína aranyvásárlásai a renminbi-elszámolás összefüggésében? Mert a 2018-as BRICS-csúcson Kína renminbiben denominált határidős olajügyletet indított a Sanghaji Nemzetközi Energiatőzsdén, 2016 és 2017 óta pedig a renminbi aranyra váltható át a sanghaji, illetve a hongkongi aranytőzsdén” – magyarázta Pozsár. .

Hozzátette: "A pénz olyan, mint a pénz, és az aranyra válthatóság felülmúlja a dollárra való átválthatóságot."

OLVASSA EL: Pozsar Zoltán: A 3600 dolláros arany nem valószínű, ha az Egyesült Államok orosz olajjal tölti fel a készleteit

Xi kifejezetten az m-CBDC Bridge projektre is utalt beszédében. A központi bank digitális valutaprojektje „valós idejű, peer-to-peer, határokon átnyúló és deviza tranzakciókat tesz lehetővé”, és Kína, Thaiföld, Hongkong és az Egyesült Arab Emírségek központi bankja vállalja. Ez „az USA-dollár vagy a nyugati levelező bankok hálózata nélkül, amelyen az USA-dollár-rendszer működik” cseréket hajtana végre.

„Nagyon Uncle Sam-szerű módon Kína többet akar az ÖET olajából, renminbivel akar fizetni érte, és azt akarja, hogy az ÖET elfogadja az e-renminbit az m-CBDC Bridge platformon, ezért ne habozzon – csatlakozzon az mBridge gyorsvonat – mondta Pozsar.

Annak érdekében, hogy az ÖET számára édesebb legyen, Xi kiemelte a „valutacsere-együttműködés” elindítását is, amely megkönnyíti az országok számára a szükséges cuccok megvásárlását, mivel Kína renminbiben nyújt hitelt. Ezt a swap-vonalakon keresztül lehet visszafizetni, amikor Kína renminbiért vásárol olajat.

„Tegyen egy lépést hátra, és vegye fontolóra… hogy Oroszország ez év eleje, 2022 óta Kínának renminbiért, Indiának pedig Egyesült Arab Emírségek dirhamért ad el olajat; India és az Egyesült Arab Emírségek azon dolgoznak, hogy 2023-ig dirhamban rendezzék az olaj- és gázkereskedelmet; Kína pedig arra kéri az ÖET-t, hogy „teljes mértékben” használja ki a sanghaji tőzsdéket, hogy 2025-ig renminbiben rendezze a Kínába irányuló olaj- és gázeladásokat” – írta Pozsar. – Ez alkonyat a petrodollárnak… és hajnal a petroyuannak.

Kína és az OPEC+

A petroyuan felemelkedése nem olyan, ami most kezdődik, hanem már elindult. Az OPEC+ országok közül Oroszország és Venezuela már most is meredek árengedménnyel fogadja el az olajért renminbiben történő fizetést.

Kína az Iránnal kötött Átfogó Stratégiai Partnerséget is aláírta – „egy 25 évre szóló „megállapodást”, amelynek értelmében Kína kötelezettséget vállalt arra, hogy 400 milliárd dollárt fektet be Irán gazdaságába, cserébe meredek árengedménnyel, folyamatos iráni olajellátásért. 280 milliárd dollárt irányoz elő a petrolkémiai ágazatok (finomítás és műanyagok) fejlesztésére, valamint 120 milliárd dollárt Irán szállítási és gyártási infrastruktúrájára, cserébe energiaexportért, legalább 12%-os garantált kedvezmény mellett a hat hónapos gördülő átlagárhoz képest.

A Kína-Irán megállapodás szellemisége megegyezik Hszi beszédével a GCC-vel folytatott csúcstalálkozón: „befektetések a petrolkémiai projektekbe, a gyártásba és az infrastruktúrába… [cserébe] renminbi-rendezésért”.

„Oroszország, Irán és Venezuela adja a világ bizonyított olajtartalékának mintegy 40 százalékát… az ÖET-országok a bizonyított olajtartalékok 40 százalékát is (Szaúd-Arábia a felét)… és Kína arra kéri őket, hogy fogadják el a renminbit olajukért cserébe az átalakuló befektetésekért” – összegezte Pozsar.

„Hogy kiemeljük, az Egyesült Államok a világ olajtartalékának 40 százalékával rendelkező OPEC felét szankcionálta, és elveszítette Kínával szemben, miközben Kína az OPEC másik felének udvarol egy olyan ajánlattal, amelyet nehéz visszautasítani” – tette hozzá.

OLVASSA EL: Kína történelmi gazdasági partnerséget köt Szaúd-Arábiával

A bizonyított olajkészletek fennmaradó 20%-a Észak- és Nyugat-Afrikában, valamint Indonéziában található. Pozsar szerint Észak-Afrikát jelenleg Oroszország uralja, Nyugat-Afrikát Kína uralja, Indonéziának pedig saját napirendje van az akkumulátorfémekkel.

OLVASSA EL: Indonézia: OPEC, de a nikkelért; Ausztrália, Kanada Mondjon nemet

Áru terhelés

Dióhéjban Kína így kényszeríti lágyan a jüan használatát az olajpiacokon, úgynevezett „három-öt évre”.

„Kína nem csak renminbiben fog fizetni a több olajért (kiszorítja az USA-dollárt), hanem az iráni, szaúd-arábiai és az ÖET további petrolkémiai iparába történő új befektetések tágabb értelemben azt jelentik, hogy a jövőben sokkal több hozzáadott érték lesz elérhető. helyben, a nyugati iparágak rovására fogták el” – mondta Pozsar.

Ez jót tett Kína számára más, nem olajexportáló országokban. Az „adósságcsapda-diplomáciának” nevezett nemzet kénytelen hűségre vagy előnyben részesíteni a szárazföldi Kínát a geopolitikai környezetben, miután nem tudják visszafizetni a Pekingtől felvett kölcsönt, hogy finanszírozzák országa fejlesztési projektjeit.

A Forbes a Világbank adatai alapján arról számolt be, hogy a világ 97 országa van eladósodva Kínával szemben. Azok az országok, amelyek sok pénzzel tartoznak Kínának, nagyrészt Afrikában találhatók, bár Közép-Ázsiában, Délkelet-Ázsiában és a csendes-óceáni térségben is megtalálhatók. Pakisztán tartozik a legtöbb pénzzel Pekingnek: 77,3 milliárd dollárral, Angola 36,3 milliárd dollárral, Etiópia 7,9 milliárd dollárral, Kenya 7,4 milliárd dollárral, Srí Lanka pedig 6,8 milliárd dollárral.

Ennek azonban más hatása van, mint amit Kína lényegében kínál a gazdagabb ÖET-országoknak: „emancipáció”, ahogy Pozsar mondja.

„Tekintsd ezt úgy, mint egy „farmtól asztalig” modellt: korábban eladtam neked a csirkemet és a zöldségeket, te pedig felárért árultál levest az ötcsillagos éttermedben, de mostantól én fogom elkészíteni a magam levest, és behozhatod egy kannában – az én olajom, a munkáim, az ön kiadásai, „a mi árunk, a te problémád” – magyarázta Pozsar.

Pozsar az áruterhelési taktika első „áldozataként” a világ legnagyobb vegyipari cégcsoportjának, a BASF-nek azt a döntését említi, hogy „véglegesen” csökkenti a létszámot Európában, miután megnyitotta új, 10 milliárd eurós műanyagipari létesítményének első részét Kínában.

És mint bármi más, ha elzálogosítható, hogy megterhelhető, akkor újra elzálogosítható.

Pozsar leírja, hogy az újraelzálogosítás miként fog hozzáadni a bimbózó rendszer értékét: „az erősen leértékelt olaj és a renminbiben kiszámlázott helyben előállított vegyszerek keleti megterhelést jelentenek, az olaj és vegyi anyagok marginális reexportálása pedig renminbi-re Nyugatra az áruk visszavételét jelenti. nyereség."

Ez már kezdett megnyilvánulni. Például Kína hirtelen az orosz LNG nagy exportőre lett Európába, India pedig az orosz olaj és finomított termékek, például a gázolaj nagy exportőre Európába.

BRICS érme

De nem Kína az egyetlen fél, aki az áruterhelési játékot játssza. 2022. június 22-én a BRICS Üzleti Fórumon Vlagyimir Putyin orosz elnök megjegyezte, hogy „egy országaink valutakosárján alapuló nemzetközi tartalékvaluta létrehozásán dolgoznak”.

A projekt arra készül, hogy megtámadja a Nemzetközi Valutaalap különleges lehívási jogait (SDR) – egy nemzetközi tartalékeszközt, amelyet 1969-ben hoztak létre a tagországok hivatalos tartalékainak kiegészítésére. 2016-ban a renminbi csatlakozott az amerikai dollárhoz, euróhoz, jenhez és angol fonthoz az SDR kosárban.

Az Igazgatóság 2022. július 29-én döntött az SDR értékelési kosárban szereplő egyes devizák mennyiségéről (egységszámáról). Ezek az összegek 2022. augusztus 1-től öt évig érvényesek.
Forrás: IMF

Pozsar az Eurázsiai Gazdasági Bizottság integrációs és makroökonómiai miniszterét, Szergej Glazjevet idézte, aki a BRICS „nemzetközi tartalékvalutájának” fejlesztéséért is felelős az új eszköz mérési módjának meghatározásakor.

„Ha [egy nemzet] fenntartaná természeti erőforrásainak egy részét az új gazdasági rendszer támogatására, annak súlya az új monetáris egység valutakosarában ennek megfelelően növekedne, feltéve, hogy a nemzet nagyobb valutatartalékokkal rendelkezik és hitelképesség” – idézte Pozsar Glazjevet. „Emellett a kereskedelmi partnerországokkal kötött kétoldalú cserevonalak megfelelő finanszírozást biztosítanának számukra a társbefektetésekhez és a kereskedelem finanszírozásához.”

A projekt szellemében hasonló Xi javaslatához az ÖET-országoknak (és annak adósságcsapda-diplomáciájához): valutacsere és downstream fejlesztés a renminbi-elszámoláshoz.

„A BRICS-országoknak és más érdekelt nemzeteknek beszélniük kell saját független globális pénzügyi rendszerük felállításáról – akár a kínai fizetőeszközre épülne, akár valami másban állapodnak meg. Ezt meg kell vitatniuk” – mondta Szergej Storchak, az orosz VEB.RF bank vezető bankere a BRICS-csúcstalálkozón adott interjúban.

A projekt megvalósulását követően a globális gazdaságok széles körű részvétele várható, mivel Szaúd-Arábia, Törökország és Irán mind megkezdte a BRICS-országokhoz való jelentkezést. Ezenkívül a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) párbeszédpartneri státuszt adott Szaúd-Arábiának és Katarnak (amely az ÖET olajtartalékainak felével rendelkezik), és a legutóbbi szamarkandi csúcstalálkozón megkezdte Irán tagságának felvételét.

„Egy dolog a Kína-ÖET csúcstalálkozó, és egy másik Kína stratégiai partnersége Iránnal, de Szaúd-Arábia és Irán egyszerre jelentkezik a többpólusú világrend pillérintézményeibe – BRICS+ és SCO –, plusz az ötlet, hogy A „BRICS-érme”, mint árucikkekkel súlyozott semleges tartalékeszköz, amely arra ösztönzi a tagokat, hogy áruikat a BRICS „ügyének” elzálogosítsák, a G7 kötvénybefektetőket kell, hogy érintse, mert ezek a trendek megakadályozhatják az infláció lassulását és a kamatlábak csökkenését a hátralévő időszakban. ebben az évtizedben” – fejezte be Pozsar.

Az új paradigma

„Az „új paradigma”, ahogy én látom, az „emancipáció” témájával jár” – magyarázta Pozsar. „Az OPEC szankcionált és nem szankcionált, kínai tőkével rendelkező tagállamai a „farm-to-table” modellt fogják alkalmazni, amelyben nemcsak olajat adnak el, hanem többet finomítanak belőle, és többet dolgoznak fel magas minőségre. hozzáadott értékű petrolkémiai termékek.”

Megjegyezte, hogy a globális olajtermelés teljes növekedése az amerikai agyagpalából és más nem hagyományos forrásokból, például a kanadai kátrányhomokból származik. Szaúd-Arábia 2025-ig már csak napi egymillió hordóval korlátozta a kitermelés növelését, míg Amerika legnagyobb palaolaj-szolgáltatója, a Pioneer Natural Resources nemrégiben azt mondta, hogy a felgyorsuló fúrások miatt a befektetők menekülni fognak, és az ágazat „vissza” kerül a tőzsde alján.

„Számomra úgy tűnik, hogy ha az Egyesült Államok nem államosítja a palaolaj-mezőket, és maga nem kezdi el az olajfúrást a termelés fokozása érdekében, a következő három-öt évben rugalmatlan olaj- és gázellátást nézünk” – jegyezte meg Pozsar.

Ez a forgatókönyv megnyitja a globális olajpiacot, és sebezhetővé teszi Kína számára, hogy bejusson „emancipációs” javaslatával.

OLVASSA EL: Joe Biden eszeveszett olajat készül eladni a készletekből, miután az OPEC lefojtotta

Ezek a kínálati korlátok Pozsar megfogalmazása szerint olyan helyzetbe fognak vezetni, ahol az „új paradigma” valószínűleg a nyugati finomítók és petrolkémiai cégek, valamint a nyugati növekedés rovására megy majd – „sokkal kevesebb hazai termelés és több infláció” mivel folyamatosan árat infláló alternatívákat importálnak keletről.”

A szerző abban húzta meg az összefüggést, hogy ha az ember a hozamgörbét nézi, és az ötéves szakaszra, majd az előremutató ötéves szakaszra gondol, Xi elérte a „következő három-öt éves” célját, hogy fizesse a kínai olajat. és a gázimportot kizárólag renminbiben, és előrehaladott áruterheléssel járhat a petrolkémiai ipar fejlesztése a közel-keleti „Belt and Road” „régióban”, valamint a „BRICS-érme” bevezetése, mire az előretolt ötéves szakasz elkezdődik.

„Nem hiszem, hogy az ötéves határidős ötéves kamatlábak helyesen árazzák be a jövőt: a fedezeti küszöbök vaknak tűnnek a geopolitikai kockázatok és a fentiek valószínűsége tekintetében” – mondta Pozsar. „Két dolgot ismerj fel: egyrészt, hogy az inflációt nemlineáris sokkok (világjárvány; ösztönzők; laptopokkal, chipekkel és autókkal kapcsolatos ellátási lánc problémák; a világjárvány utáni munkaerőhiány; majd az ukrajnai háború) vezérelték, másrészt , hogy az inflációs előrejelzések a geopolitikát a visszapillantó tükörben kezelik.”

Pozsar azt is elmondta, hogy a központi bankoknak a geopolitikával, az erőforrás-nacionalizmussal és a „BRICS-érmével” kell gondolniuk az inflációra, mint a következő nemlineáris sokkokra, „amelyek az inflációt a cél felett tartják, és arra kényszerítik a központi bankokat, hogy 5% fölé emeljék a kamatlábakat. .”

Áprilisban Kína ad otthont a negyedik Belt and Road Fórumnak, miután azt 2021-ben a COVID-19 világjárvány miatt elhalasztották.

f

A mély merülés


Kérjük, ne adja át nehezen megkeresett pénzét olyan webhelyeknek vagy csatornáknak, amelyek szellemi tulajdonunkat másolják/beillesztik. Számtalan órát töltünk átvilágítással, kutatással és írással. Köszönjük. Minden fillér számít.

Csatlakozz közösségünkhöz:

Regisztráció (Tagság)!

Közösségei elérhetőségeink:
#SziesztaWebSite#Telegram#Facebook,
#Instagram#Twitter#Vkontakte#AnonUp#Patreon. 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://femamv.blog.hu/api/trackback/id/tr518013218

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Szieszta⚜️A Patrióta Magazin |SZIESZTA-NETWORK HUNGARY © |
süti beállítások módosítása