Szieszta⚜️A Patrióta Magazin |SZIESZTA-NETWORK HUNGARY © |

2023. április 05. 18:46 - ADMINISTRAT0R

⚜️A legnagyobb amerikai bankok a megreccsenés határán?!

Az Egyesült Államok 25 legnagyobb bankja 90 milliárd dolláros betétkiáramlást tapasztalt a Szilícium-völgy Bank (SVB) összeomlása óta eltelt második héten, ami éles fordulat az előző héthez képest, amikor a nagyobb pénzintézetek rekordszinten szívták fel a kivont betétek egy részét. ütemben a kisebb bankoktól.

gettyimages-1248150140-1-700x420.jpg

A Silicon Valley Bank ügyfelei sorban állnak az SVB Santa Clara-i (Kaliforniai) központjában 2023. március 13-án.
(Noah Berger/AFP a Getty Images segítségével)

A Federal Reserve legfrissebb , szezonálisan kiigazított betétkiáramlási adatai szerint az SVB március 10-i és március 22-i összeomlása között az Egyesült Államokban a belföldön okleveles bankok összesen nagyjából 213 milliárd dollárnyi betétet veszítettek el, mivel a megtakarítók rohantak kivenni pénzüket  .

Bár az SVB csődjét követő első héten rekordszintű, 196,4 milliárd dolláros betétesés volt tapasztalható a kisebb bankokban – amelyeket úgy határoztak meg, hogy azok kisebbek, mint az első 25 fő eszközállománya –, ezt a fordulatot követte, és a kis, belföldön okleveles bankok nagyjából emelkedést tapasztaltak. 6 milliárd dollár.

Ennek ellenére a legfrissebb adatok azt mutatják, hogy a kisebb bankok valamivel több mint 190 milliárd dollárral esnek, amióta az SVB összeomlása sokkhullámokat okozott a piacokon.

Eközben a nagybankok, amelyekben az SVB csődjét követő héten nőtt a betétállomány, a következőben erőteljes visszaesést tapasztaltak. A nagy belföldi bankoknál elhelyezett betétek 89,7 milliárd dollárral csökkentek a március 22-ével végződő héten. Egy héttel korábban a nagy bankok 67 milliárd dolláros betéthez jutottak. A legfrissebb adatok azt mutatják, hogy a nagy amerikai bankok 22,7 milliárd dollár csökkenést mutattak az SVB összeomlása óta.

A pénzpiaci alapok a betétkiáramlás fő haszonélvezői közé tartoztak. Márciusban mintegy 286 milliárd dollár özönlött az amerikai pénzpiaci alapokba – jelentette a Financial Times  március 26-án az EPFR adataira hivatkozva. Ez a legnagyobb beáramlási hónap a COVID-19 világjárvány 2020-as csúcspontja óta.

A 2022 utolsó negyedévében nagyjából 212 milliárd dolláros vagyonnal rendelkező SVB csődje volt az Egyesült Államok történetének második legnagyobb bankösszeomlása.

Jön a hitelválság?

Az SVB csődjét követően számos sürgősségi intézkedést vezettek be a piacok megnyugtatása érdekében, beleértve a kiterjesztett betétgaranciákat és a Fed speciális swap vonalát, ahol a bankok a szokásosnál egyszerűbb feltételekkel vehettek fel hitelt a betétesek keresletének kielégítésére.

Míg a szélesebb körű pénzügyi fertőzés közvetlen veszélye alábbhagyni látszik, a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a reálgazdaság csapásra készül, ahogy szigorodnak a hitelezési normák és a hitelezés kiszárad.

A hitelezési normák 2022 elején kezdtek szigorodni, a Federal Reserve inflációellenes kamatemelésével és a mérleg kiáramlásával. Most még szorosabbá válnak az amerikai bankszektor zűrzavarának korai bukása közepette.

"A Silicon Valley Bank és a Signature Bank közelmúltbeli kudarca, valamint a bankrendszer többi részével kapcsolatos aggodalmak (akár indokoltak, akár nem) hozzájárultak a hitelezési szűkösség növekedéséhez" - mondta Peter Earle, az Amerikai Gazdaságkutató Intézet közgazdásza. , mondta az Epoch Times egy e-mailben elküldött közleményében.

„A vállalati kötvénykibocsátás csökkenése az elmúlt hetekben ennek a fejleménynek egyértelmű jele.”

A BMO Capital Markets friss jelentése szerint a legmagasabb hitelminősítéssel rendelkező amerikai vállalatok februárban rekord összegű, 144 milliárd dollárnyi hitelviszonyt megtestesítő értékpapírt adtak el, hogy megelőzzék a további lehetséges kamatemeléseket.

Az SVB és a Signature Bank kudarca azonban néhány nappal később a vállalati kötvénypiaci ügyletek szinte megtorpanásához vezetett. A PitchBook LCD szerint az ikerbank összeomlását követő héten nulla befektetési minősítésű kötvényügylet árazott. Bár a következő héten újra beindultak az üzletek, az aktivitás gyenge maradt.

Hasonló volt a helyzet az alacsonyabb hitelminősítésű cégek magas hozamú kötvénypiacán is, az elmúlt hetekben nulla közeli kibocsátás mellett.

Earle azt mondta, hogy ha az amerikai bankszektor egészségével kapcsolatos aggodalmak folytatódnak, az „végül a hitelezés elérhetetlenné válásához, vagy csak túlzott kamatozású hitelhez fog vezetni”, ami hitelválsághoz vezet.

A hitelválság idején a bankok emelik hitelezési standardjaikat, ami megnehezíti a háztartások és a vállalkozások hitelhez jutását.

„Nagy probléma a helyi közösségek számára”

Miután az SVB összeomlását követő első héten 129,3 milliárd dolláros kezdeti megugrott a betétkiáramlás az összes amerikai belföldi bankból, a betétállomány a múlt héten nettó 84 milliárd dollárra lassult.

Bár az amerikai szabályozók azt mondták, hogy ez a betétkiáramlás stabilizálását jelenti, jelentős a bizonytalanság a tekintetben, hogy innen merre haladnak a dolgok.

„Számunkra az nem világos, hogy ezek a banki feszültségek mennyiben vezetnek széles körben elterjedt hitelválsághoz. Ez a hitelválság… aztán lelassítaná a gazdaságot. Ezt nagyon-nagyon szorosan figyelemmel kísérjük” – mondta Neel Kashkari, a Federal Reserve Bank of Minneapolis elnöke a CBS-nek adott március 26-i interjúban.

Kashkari megjegyezte, hogy még túl korai lenne felmérni, hogy a banki stressz milyen "lenyomatot" fog gyakorolni a gazdaságra.

Mohamed El-Erian, az Allianz fő gazdasági tanácsadója és közgazdásza azt írta a Bloombergnek nemrégiben megjelent közleményében, hogy ha folytatódik a betétkiáramlás a regionális bankokból, az gondot jelent.

"Ez nagy problémát jelenthet a helyi közösségek, régiók és szektorok számára, amelyek attól tartanak, hogy hitelhez jutásuk meg fog szűnni, mert hagyományos banki partnereiknek össze kell zsugorítaniuk mérlegüket betétvesztés után" - írta.

El-Erian úgy véli, hogy a banki zűrzavar lassan megfertőzi a reálgazdaságot azáltal, hogy megszorítja a hitelhez való hozzáférést.

"Ez a gazdasági fertőzés, amely idővel ki fog terjedni, azzal fenyeget, hogy fokozza az inflációval, a rosszul kezelt kamatemelési ciklussal, a személyes megtakarítások csökkenésével, a pénzügyi instabilitás rohamaival és a lassuló globális gazdasággal küzdő gazdaságot."

Szakértők szerint azok a kisvállalkozások, amelyek gyakran helyi bankokra támaszkodnak hitelezési igényeik kielégítésében, különösen ki vannak téve a fenyegető hitelválságnak.

f

Az Epoch Times

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://femamv.blog.hu/api/trackback/id/tr7218095360

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Szieszta⚜️A Patrióta Magazin |SZIESZTA-NETWORK HUNGARY © |
süti beállítások módosítása