Felvételek arról, ahogy a hírek szerint a Srí Lanka-i elnök elmenekül az országból:
A felvételek szerint felgyújtották az elnök házát:
Gotabaya Rajapaksa Srí Lanka-i elnök szombaton elmenekült hivatalos rezidenciájáról, nem sokkal azelőtt, hogy a példátlan gazdasági válság miatt feldühödött tüntetők megrohanták és elárasztották az épületegyüttest.
Hatalmas tömeg vette körül a vezető otthonát, hogy a lemondását követeljék, és a kormány rossz gazdálkodását okolják a fájdalmas visszaesésért.
Miközben a tüntetők felrohantak az elnöki palota kapuja előtt, az épületegyüttest őrző katonák a levegőbe lőttek, hogy visszatartsák az árapályt, amíg Rajapaksát biztonságosan el nem távolítják – mondta az AFP-nek egy névtelenséget kérő védelmi forrás.
„Az elnököt biztonságba kísérték” – tette hozzá a forrás. "Még mindig ő az elnök, egy katonai egység védi."
Ranil Wickremesinghe miniszterelnök, aki Rajapaksa lemondása esetén az elnöki posztot töltené be, sürgős kormányülést hívott össze, hogy megvitassák a politikai válság „gyors megoldását” – közölte hivatala.
A tömeg tagjai élő felvételeket közvetítettek a közösségi médiában, amelyeken több száz ember sétál át az elnöki palotán.
A gyarmati kori állami kastély Srí Lanka egyik kulcsfontosságú jelképe az államhatalomnak, és tisztviselők szerint Rajapaksa távozása kérdéseket vetett fel azzal kapcsolatban, hogy szándékában áll-e hivatalban maradni.
„Várjuk az utasításokat” – mondta egy magas rangú köztisztviselő az AFP-nek. "Még mindig nem tudjuk, hol van, de tudjuk, hogy a Srí Lanka-i haditengerészetnél van, és biztonságban van."
A kolombói főkórház közlése szerint 14 embert ápolnak ott, miután könnygázpalackok találták el őket.
– „Nem elrettentő” –
Srí Lanka hónapokig szenvedett az élelmiszer- és üzemanyaghiánytól, a hosszadalmas áramszünetektől és a vágtató inflációtól, miután elfogyott a létfontosságú javak importjához szükséges deviza.
Emberek ezrei özönlöttek a fővárosba a tüntetésre, amely a válság által kiváltott nyugtalanság legújabb megnyilvánulása.
A rendőrség visszavonta a pénteken kiadott kijárási tilalmat, miután ellenzéki pártok, jogvédők és az ügyvédi kamara perrel fenyegették meg a rendőrfőnököt.
Kormányellenes tüntetők ezrei figyelmen kívül hagyták a parancsot, sőt a vasúti hatóságokat arra kényszerítették, hogy vonatokat vezessenek Colombóba a szombati tüntetésre – közölték tisztviselők.
"A kijárási tilalom nem volt elrettentő erejű, sőt több embert arra ösztönzött, hogy dacosan az utcára menjenek" - mondta a védelmi tisztviselő.
„Az utasok vonatokat vezényeltek, hogy elérjék Colombót.”
Az ország szinte kimerítette az amúgy is szűkös benzinkészletet, de a fő ellenzéki pártok által támogatott tüntetők magánbuszokat béreltek a fővárosba.
A demonstrálók Rajapaksa tengerparti irodája előtt táboroztak le, hogy lemondását követeljék a kormány rosszul kezeli a válságot.
Pénteken géppuskával felfegyverzett katonákat szállítottak be Colombóba, hogy megerősítsék a Rajapaksa hivatalos rezidenciáját őrző rendőröket.
A hatóságok közölték, hogy közel 20 ezer katonát és rendőrt vezényeltek be az elnök védelmét szolgáló biztonsági műveletre.
Srí Lanka nem teljesítette 51 milliárd dolláros külső adósságát, és mentőtárgyalásokat folytat a Nemzetközi Valutaalappal.
Kilenc ember meghalt és több százan megsebesültek, amikor országszerte összecsapások törtek ki, miután májusban Rajapaksa hívei békés tüntetőkre támadtak az elnök hivatala előtt.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.